avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1926 soluții astăzi
Forum Activitate alinaflorentina123

Activitate alinaflorentina123

Răspuns la discuția Asigurare CASCO instrainare
inteleg ca actul care atesta proprietatea este certificatul de inmatriculare? daca in acest moment, in certificatul de inmatriculare apare vechiul proprietar si s-a incheiat contractul de vanzare cumparare, nefiind inmatriculat pe numele meu, se considera bunul instrainat?
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns pe urmatoarea speta:

- am cumparat un auto prin contract de vanzare cumparare din Romania; vechiul poprietar a radiat masina de la finante, prezentandu mi certificat fiscal;
- eu nu am inscris inca auto (RAR/ politie/numere/etc), inca sunt in termenul legal de inscriere a autovehicului cumparat (au trecut cca 14 zile de la incheierea contractului de vanzare cumparare), in ontinuare figureaza in cartea de identitate si in talon vechiul proprietar
- masina are RCA si asigurare CASCO

Intrebare :

- polita RCA este transmisibila, fiind valabila pana la eliberarea noilor numere de inmatriculare; in cazul in care se produce un eveniment, persoana lovita de mine este despagubita; este valabil si pt. polita CASCO? in cazul in care am un accident, am dreptul sa cer despagubire (eu sau proprietarul);
- ce inseamna, prin litera legii, un bun auto instrainat? cand se considera instrainat?
- in acest moment, cine este proprietarul, conform legii, a autoturismului? Ce document atesta dreptul de proprietate?

Va multumesc mult pt ajutor!