avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 855 soluții astăzi
Forum Activitate bicicleta89

Activitate bicicleta89

am inteles, si daca de exzemplu eu o cumpar de la cineva ( persoana fizica) si fac cu acesta un contract vanzare cumparare la notar, din momentul acela se poate considera ca bicicleta este a mea legal nu ?

PS ( legat de costul bicicletei, nu cred ca isi cumpara cineva bicicleta de "fala", toata lumea care da foarte multi bani pe o bicicleta ii da pentru performantele acesteia, greutate scazut, materialele din care ste realizata, etc. ) nu poti face o cursa de 150+ km cu o bicicleta de 500 de lei ( asta asa off topic )
Buna ziua, de curand am tot vazut diverse situatii in care posesorii unor biciclete ce au fost apoi furate, nu au reusit sa isi recupereze bunurile aflate in posesia politiei ( prin gasirea acestora asupra unor indivizi cunoscuti pentru fururi sau dupa anumite descinderi ) deoarece nu aveau acte doveditoare ( si aici ma refer la factura/chitanta sau certificat de garantie ). Intrebarea mea este urmatoarea, pot cumva sa imi fac la un notar sau primarie sau oriunde, un document care sa ateste ca bicicleta pe care o detin imi apartine ? ( si aici intrebarea se mai ramifica in 2 parti, si anume :
1. primul caz este acela in care eu am deja factura de achizite a bicicletei
2. si al diolea caz, care este ceva mai sensibil, si anume cazul in care eu am cumparat bicicleta de pe internet la mana a doua, iar proprietarul nu mi`a oferit nici un act doveditor ( aici este problematic deoarece ar putea aparea si situatia in care cel care o vinde sa nu fie defapr proprietar si bicicleta sa fie deja furata.)

sper sa puteti sa ma ajutati cu aceasta nedumerire.
Va multumesc anticipat.

PS: nu stiu la ce categorie sa incadrez aceasta intrebare, daca vreun administrator considera ca locul ei este in alta parte, va rog sa ma anuntati sau daca il puteti muta direct.