avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate mateiion22

Activitate mateiion22

Buna seara,
Va rog sa imi spuneti si mie daca se afla in conflict de interese primarul unei localitati care la investirea in functie avea sotia deja angajata la primarie pe post de bibliotecar .Multumesc frumos!
Buna seara,
Cu mare rugaminte va rog sa ma indrumati si pe mine intr-o problema legata de un credit de nevoi personale.
In urma cu cativa ani am luat un credit de nevoi personale de la BCR.Pentru ca am ramas fara loc de munca dupa o perioada am avut o intarziere la plata ratei de 40 de zile,asa ca m-am trezit cu instiintare de cesionare a creditului catre Kruk .Am semnat o scrisoare de la Kruk pentru esalonarea debitului cesionat in valoare de 28 733,50 ron in 41 de rate lunare.Am achitat 19 rate adica14 800 ron ,(asa cum reiese dintr-o instiintare trimisa de ei )si din nou am fost in imposibilitate de plata a ratelor.Asa ca m-am trezit in executare silita pentru suma de 36 285ron +5026ron cheltuieli de executare.Intrebarea mea este cum au ajuns cei de la kruk sa ceara instantei incuviintarea executarii silite pentru 36 285 ron atata timp cat aceasta companie de recuperare creante nu exercita o activitate avizata de Banca Nationala ,ci doar o activitate (conform CAEN) de colectare a debitelor!Care este mecanismul ?si cum pot sa fac sa le retitui doar diferenta pana la 28 733 ,50 si nu 36 285 ron asa cum instanta le-a incuviintat.

Cu multumiri anticipate!
Matei