avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate deedee639

Activitate deedee639

Răspuns la discuția Contestare despagubiri oferite
Multumesc tututor pentru timpul acordat!
Răspuns la discuția Contestare despagubiri oferite
Este adevarat ca pot solicita firmei de asigurari prezentarea modului in care a fost calculata suma?
Buna ziua,

Casa de asigurari - precizez ca am o asigurare suplimentara - mi-a oferit o suma mult prea mica pentru acoperirea prejudiciilor produse in urma unei inundatii. Inundatia a distrus parchetul masiv din 2 camere, iar suma pe care ei m-o ofera abia acopera parchetul pentru cele doua camere, cu banii respectivi pot plati pt parchet laminat, nici vorba de parchet masiv, iar mana de lucru ramane total neacoperita. Ce pot face in acest caz? Cui ar trebui sa ma adresez?

Va multumesc pentru timpul acordat.
Buna ziua, va multumesc pentru raspunsuri. Nu imi este clar unde as putea face plangerea? Inteleg ca pot initia eu implicarea mediatorului, ca parte lezata?
Buna ziua,

De curand am fost inundata de vecina de deasupra, care si-a asumat dauna, insa atunci cand a venit mesterul dumneai sa repare casa, nu a fost de acord sa isi asume intreaga dauna, urmand ca eu sa achizitionez o parte din materiale. In a doua zi de lucrari, din cauza neintelelegerilor, ca urmarii a achizitionarii incomplete de materiale si pentru ca eram pusa intr-o situatie de abuz in propria mea casa - vecin, cu fiica, cu cei doi mesteri in casa mea, prima tipand la mine - le-am zis sa isi lucrurile si sa plece. Acum reparatia a fost facut partial - vecina oferindu-se sa imi dea "restul de bani" - insuficienti desigur pentru munca ramasa neterminata - insa doresc sa fac o plangere sau sa o dau in judecata pentru tot stresul si abuzul pe care a trebuit sa il suport de cand m-a inundat, pe langa reparatiile neterminate. Ce pot face avand in vedere ca toti martorii care erau in casa la momentul producerii casa sunt din partea ei - ceea ce a si culminat situatia de abuz psihic in care m-am regasit - si ca s-a oferit sa imi dea "restul de bani." Precizez ca daunele nu au fost produse de avarierea unor parti comune, ci probleme individuale ale vecinei mele.