avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Activitate NINA95

Activitate NINA95

Răspuns la discuția Furt si privare de libertate
Va multumesc de sfat si raspuns dar problema este ca nu ne permitem un avocat.
Doar ca am stat de vorba cu un avocat ieri in jur de 10 minute ne-a luat 400 lei.
As putea sa fac la procuror ceva plangere sau cum se numeste ca sa se ocupe alt politist de caz?
va multumesc.
Răspuns la discuția Furt si privare de libertate
Domnule Lascoschi eu nu am nimic de castigat daca va mint pe d-voastra sau utilizatorii avocat.ro.
Nu a putut sa sune la 112 din sectia de politie fiindca l-au obligat sa predea telefonul la poarta ca am inteles ca asa se face sau e obligatoriu sa-l predai.
Sa inteleg ca, conteaza asa de mult modul de cum au instrumentat agentii de politie dosarul? Procurorul sa inteleg ca nu are niciun cuvant in acel dosar sau joaca si el dupa politie?
ar putea sa faca poprire si pe salariul sotului sau alocatia copilului?
Buna dimineata in rimul rand. In cursul zilei de Duminica am fost la tara la bunici impreuna cu fratele meu, iar el a ramas sa-i ajute. Venind de prin gradina l-a gasit pe un baiat de etnie romma care se ocupa cu furturi de prin locuinte, in casa cautand prin mobila,vazandu-l pe fratele meu acesta a incercat sa fuga iar fratele meu l-a imobilizat legandu-l de maini cu o sfoara si a dat telefon la 112 solicitand un echipaj de politie. Mentionez ca a venit un echipaj impreuna cu varul baiatului rrom care este politist si iau dus pe amandoi la sectie. Acolo la sectie echipajul de politie in frunte cu varul baiatului respectiv a incercat sa-l constranga pe fratele meu ca sa-l scape pe verisorul lui, sa declare ca de fapt fratele meu l-a invitat la el la un pahar de vin si acesta avand ranchiuna pe ''rrom'' de mai de mult ar fi vrut sa-i dea o lectie.
Fratele meu nu a vrut nicidecum sa declare dupa dictare iar acestia l-au tinut la politie in birou in jur de 19 ore si l-au lovit cu pumnii in stomac.
Am uitat sa specific mai sus ca si fratele meu este lovit in urma altercatiei cu baiatul de etnie rroma.
1.Arat faptul ca politistii l-au bagat pe fratele meu la privare de libertate si lovire.
2.Ce au facut politistii nu se numeste abuz in serviciu?, ca din cate am inteles, politistilor le trebuiau o baza legala sau ceva hartie de la procuror pentru retinere pt. 24 ore.
Dati-mi va rog un sfat ce este de facut in acest caz si cum se poate apara.
Buna ziua. De un an si ceva mi-am pierdut locul de munca si nu am mai reusit sa-mi platesc datoriile catre banca. De ceva timp am fost sunata de catre firma de recuperari Kruk pt. a ma executa silit. Daca eu intre timp m-am casatorit si nu am bunuri pe numele meu decat o masina lovita ar putea sa-mi ia bunurile dobandite pe timpul casatoriei alaturi de sotul meu?
Sau ce ar putea mai exact sa-mi faca?
Va multumesc.
imobilul este intabulat pe numele sotului, iar noi am facut contract cu sotia acestuia...
In primul rand, buna dimineata. in data de 26 martie anul curent am incheiat un contract de inchiriere de mana cu o persoana fizica, cu suma lunara de 130 euro, si am mai dat 260 euro ca si garantie in caz ca se strica ceva din vina noastra. Fiind cu copilul mic dupa mine si neavand prea mult timp la dispozitie nu am apucat sa verific toate bunurile daca sunt in stare buna de functionare. Din data de 1 luna aceasta dupa ce ne-am mutat in noul apartament am constatat ca centrala nu functioneaza, nu exista caldura deloc in apartament si masina de spalat au luat-o proprietarii. Sotul meu a tot insistat si a vorbit cu proprietarii sa aduca masina de spalat fiindca am nevoie sa spal hainute la bebe si sa vina sa repare centrala deoarece am avut temperaturi de 13 grade Celsius in camera si fetita mi-a si racit. La tot amanat pana saptamana trecuta mai precis vineri, a venit un prieten de-al proprietarului si a bagat aer cu pompa in centrala nicidecum sa o repare. ieri dimineata sotul meu s-a enervat si a chemat pe cineva de la postul local de televiziune sa filmeze ce conditii de locuit ne-a asigurat proprietarul apartamentului. Dupa ce l-au sunat baietii de la postul de televiziune pe proprietar a inceput sa-i injure si sa faca spume la gura si a venit la noi in apartament cu niste gealati sa ne scoata afara. Sotul meu intre timp a sunat la 112 ca sa nu se bata cu ei si sa ne scoata afara iar cand au venit jandarmii cunoscandu-l pe acesta, i-au luat partea proprietarului zicand ca nu avem un contract legalizat la notar si inregistrat la primarie si in primul rand ca noi am facut contract cu sotia acestuia si nu cu el si ca sa ii eliberam apartamentul intr-o ora, iar banii ii mai vedem la pastele cailor deoarece nu sotia e proprietara pe apartament. Dupa ce au plecat proprietarii am mers cu sotul la politie sa depunem o plangere, iar acolo ne-au zis ca nu au cum sa ne scoata afara doar cu sentinta judecatoreasca. Iar unul dintre politisti i-a sugerat sotului ca ar fi mai bine ca dimineata sa-i parasim apartamentul proprietarului si sa ne intelegem cu el sa faca cumva sa ne dea banii ca pana la urma o sa faca rost de procura judecatoreasca si o sa ne scoata afara.
va rog ajutati-ma cu un sfat ca nu stiu ce sa ma fac si nu vreau sa ajung sa dorm prin parc cu un copil mic dupa mine si sa raman si fara bani.