avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi
Forum Activitate AncaElena48

Activitate AncaElena48

Multumesc frumos de raspuns, chiar intelesesem gresit si m-ati ajutat sa ma lamuresc. Va mai deranjez cu o intrebare. Daca exista o persoana care ma ajutat pe intreg parcursul sarcinii si care este dispusa sa recunoasca/adopte copilul si sa fie implicata in cresterea lui si dupa nastere, dar cu care nu as vrea sa ma casatoresc asa presati de imprejurari, poate sa adopte/recunoasca copilul si fara sa fim casatoriti? Si care este varianta care ne-ar scutii de eventuale neplaceri cu tatal biologic: sa recunoasca copilul de la inceput sau sa declaram intai copilul fara tata si apoi sa il adopte?
Da, cam penibila situatia dar incerc sa o remediez cat pot in conditiile astea si sa ma asigur ca pe viitor va fie mai bine. Momentat e de acord cu orice doar sa nu isi asume responsabilitatea fata de copil, probabil o sa fie la fel si dupa ce se naste copilul in prima faza. Din cate am inteles daca nu isi da acordul pentru adoptie poate oricand sa ceara test de paternitate si adoptia va fi nula. Am inteles bine?
Nu ma ajuta foarte tare sa nu il recunoasca, din contra, vreau sa il recunoasca pentru ca mai apoi sa poata sa isi dea acordul pentru adoptie eventual. Nu vreau sa ii ascund copilului adevarul despre tatal biologic, mai ales ca am o relatie buna cu familia acestuia care o sa faca parte din viata copilului. Insa el este extrem de instabil psihic/emotional si as vrea sa am un oarecare control asupra situatiei in cazul in care incepe iar sa faca scandal si sa ne ameninte cum a facut in primele luni de sarcina. Multumesc frumos de raspuns o sa citesc mai multe despre adoptie in cazul acesta.
Buna ziua,
Ma confrunt cu o problema legala si am nevoie de cateva lamuriri. Sunt insarcinata iar tatal copilului nu vrea sa isi asume responsabilitatea fata de copil si nici eu nu vreau ca el sa faca parte din viata noastra. Din ce am citit eu pe forum exista varianta in care el sa renute la drepturile parintesti doar in cazul unei adoptii a copilului de catre o alta persoana, cu care cred ca o sa fie de acord dupa nastere pentru ca in momentul de fata este sigur ca nu isi doreste copilul. Intrebarea mea este trebuie sa fiu casatorita cu persoana respectiva? Pote sa fie adoptat copilul de catre un membru al familiei mele de exemplu sau un alt barbat cu care nu sunt casatorita?
Exista o alta varianta prin care sa ma asigur ca nu o sa apara ca o foloricica peste 5 ani si sa ne dea viata peste cap cu drepturile lui asupra copilului in afara adoptiei?
Multumesc anticipat!