avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Activitate gheorghe_manea

Activitate gheorghe_manea

Răspuns la discuția Dosar de pensie
Va multumesc, am facut aceste demersuri. Va tin la curent.

Toate cele bune,
Discuție Dosar de pensie
Buna ziua,

Sotia mea a depus dosar de iesire la pensie anticipata in data de 02/12/2013, avand mentionat in carnetul de munca faptul ca "in perioada 24/01/1978 - 01/04/2001 a lucrat la locul de munca prevazut 75% grupa a-II-a, conform adr. MMPS 65 DA/1996 pct. 38 Ord.50/90, coroborat cu art. 3, Ord. 50/90, in total 23 (douazecisitrei) ani, 2 (doua) luni si 7 (sapte) zile." Am scris exact ca in carnetul de munca.
A primit decizia de pensionare iar la pct. H este mentionat faptul ca:
"PERIOADA 01/05/1981 - 01/04/2001 NU S-A VALORIFICAT IN GRUPA SUPERIOARA DE MUNCA DEOARECE ACTIVITATEA NU S-A DESFASURAT IN CONDITII GRELE, NOCIVE SAU PERICULOASE." fara nici o argumentare, conf. art. x din legea y, etc.
In perioada respectiva a lucrat in meseria de primitor-distribuitor materiale, intr-o "magazie", in sectie, neinchisa, nu la ghiseu.
A contestat continutul punctului H, a primit o alta decizie, unde la punctul H, nu mai era mentionat nimic, iar functionarii de la casa de pensii i-a mai gasit o luna de vechime (de unde?).
Va rog sa ne dati un sfat, pentru ce si cum sa facem in continuare, pentru ca nu putem renunta la 23 ani de grupa 75% (adica 17 ani 100%), doar pentru faptul ca anumiti functionari nu vor sa respecte legile care erau in vigoare la un anumit moment dat?
Ati putea sa ne spuneti cum si unde putem gasi aceasta adresa: MMPS, DA 65/1996?

Va multumesc si va doresc toate cele bune,