avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate Annna08

Activitate Annna08

Răspuns la discuția Proces asociatie locatari
Buna ziua,
Multumesc frumos pentru raspuns!

Debitul era integral achitat inainte de stabilirea unui prim termen de judecata. A fost platit la 1 octombrie, iar la sfarsitul lui octombrie instanta a stabilit primul termen de judecata pentru decembrie.
Si, da, inca sunt in termenul legal de declarare a caii de atac, motiv pentru care am incercat sa obtin o parere avizata pentru a afla daca am sanse de castig..
Răspuns la discuția Proces asociatie locatari
Multumesc mult pentru raspuns!
Asociatia nu a parcurs procedura comunicarii unei somatii inainte. Referitor la negociere si angajament de plata, acest lucru s-a intamplat, insotit de o plata partiala la initiativa mea inainte cu 3 saptamani ca asociatia sa faca vreun demers in acest sens...ceea ce inseamna ca nu au luat in calcul angajamentul si nici faptul ca s-a platit partial.

Exista vreo lege care obliga la comunicarea somatiei inainte de a se inainta vreo procedura catre instanta?

Precizez si faptul ca din suma platita, 2000 lei au reprezentat penalitati - bani pe care asociatia nu i-a platit cu titlu onorariu catre avocat sau de penalitate la facturile catre furnizori ci ''ii foloseste cum crede de cuviinta'' potrivit celor comunicate de dl administrator.

Referitor la aceste penalitati am adus la cunostinta administratiei ca in ultima perioada am beneficiat de un salariu mai mic de 500 de lei avand un job part-time, ceea ce nu m-a scutit de penalitatile impuse de catre administratie, asa cum reglemeteaza legea in vigoare.

Un alt aspect a fost santajul la care am fost supusa de dl administrator care mi-a comunicat ca daca platesc suma de ''300-400-500 lei catre avocat retrage actiunea din instanta'' pentru ca ''mana pe mana se spala si sa nu ne mai impiedicam acum se cateva sute de lei''...asta dupa ce platisem integral debitul.....
Buna seara,

Cazul meu este urmatorul: am fost data in judecata de asociatia de proprieteri pentru neplata datoriei inregistrate. In momentul in care am primit instiintare (septembrie 2013) pentru documentatia depusa de catre asociatie la judecatorie (prin intermediul unui avocat) deja platisem o parte din datorie si pana la evaluarea documentatiei depuse de mine (sfarsitul lui octombrie 2013) deja achitasem integral datoria catre asociatie (mai precis pe 1 octombrie 2013).

Desi am depus toate documentatele care atestau faptul ca datoria este stinsa integral (document de la asociatie, chitante etc.) si ca la data initierii procedurii de catre asociatia de proprietari (sfarsitul lui iulie 2013) eu achitasem parte din datorie (inceptului lunii iulie 2013) s-a stabilit un termen pentru judecata pt decembrie 2013, termen la care m-am prezentat si a carei solutionare a fost respingerea actiunii initiate de catre asociatia de proprietari dar obligarea mea la plata sumei de 500 lei, onorariul avocatului delegat de catre asociatie.

Intrebarea mea este urmatoarea: exista posibilitatea contestarii acestei decizii pentru anularea obligatiei de plata?? in conditiile in care actiunea asociatiei a fost respinsa si am demonstrat ca nu am fost de rea credinte, ca incepusem sa fac plati partiale pana sa aflu ca am fost actionata in judecata, ca nu am fost somata inainte si nu mi s-a adus la cunostinta ca s-a inaintat o actiune impotriva mea si ca am achitat integral inainte de a se stabili un termen de judecata - termen de judecata stabilit chiar daca nu mai exista obiectul cauzei..

Si inca o intrebare - nu ar fi trebuit sa fiu somata/sa mi se aduca la cunostinta actiunea ce urma a se desfasura impotriva mea inainte ca acest lucru sa se intample?


Multumesc,
Ana