avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1896 soluții astăzi
Forum Activitate Siminoca

Activitate Siminoca

Răspuns la discuția Licitatie imobil
Va multumesc pentru raspunsa, dar tot nu am inteles daca iexista un termen in care executorul trebuie sa deschida aceasta licitatie.

Va rog sa-mi explicati cand intervine perimarea executarii silite si ce inseamna aceasta de fapt!

Va multumesc!
Răspuns la discuția Contestatie la executare silita
Doamna avocat,

Doresc sa va multumescpentru raspunsul oferit.
M-am interesat pana la urma asupra costurilor ar fi fost mai mari decat suma poprita, avand in vedere ca am depasit si termenul pt recuperarea cheltuielilor de judecata.
De asemenea, fiind vorba si de mama mea, am ajuns la concluzia ca, da, dovedeam ca eu nu am fost instiintata si nu am semnat acel contract, dar exista posibilitatea ca ea sa fi facut acest lucru si nu as fi dorit sa fie acuzata de fals.

Cu stima!
Buna seara,

Revin cu o nelamurire referitoare la un credit de nevoi personale fara garantii, si anume:

B.E.J.A. x Petent
y (firma de recuperari) Creditor
x Debitor


28.01.2013
Ora estimata: 12:30
Complet: 7-C-executări silite
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea. Fără cale de atac.
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 28.01.2013

Ce inseamna acea dezinvestire?
De ce debitorul nu a primit o citatie...ceva?
In cazul in care debitorul detine in co-proprietate un apartament si acest apartament este ipotecat si inca neachitat la AFI, poate fi scos la licitatie?
Exista un termen in care trebuie executorul sa incadreze cu scoaterea la licitatie?
Cum ar afla debitorul de aceasta licitatie?

Multumesc anticipat!

LATER EDIT: "Perimarea executarii silite. Participarea creditorului la procedura de executare silita si principiul disponibilitatii"
[ link extern ]
Tocmai am citit un articol cu acest titlu, dar din pacate,nu pot decat sa banuiesc ce ar insemna si sa-l interpretez.Imi poate explica cineva, in cazul meu, daca este valabila aceasta perimare a executarii silite?
Buna seara,

Am nevoie de un sfat.
Astazi am fost anuntata de catre cei de la departamentul HR ca s-a primit o incuviintare de executare silita pe numele meu.
Mentionez ca nu am fost niciodata informata asupra existentei unei astfel de datorii si nici nu am semnat un astfel de contract.
Nu am fost citata niciodata, nu am primit nici macar o singura instiintare de plata.
Oare cum am fost trecuta drept solidar avand in vedere ca nu m-am intalnit niciodata cu un reprezentant al unei astfel de firme?
Daca mama mea, titularul, a prezentat cumva copia buletinului meu, se poate sa fiu trecuta ca solidar fara sa semnez?
Cum se poate sa nu primesc o notificare de plata cu confirmare de primire in conditiile in care locuiesc la adresa?
Cum sa ma pot apara daca nu stiam de existenta datoriei si, mai mult, de aceste dosare in instanta?

Exista posibilitatea sa mai fac o contestatie?

In solicitarea adresata de biroul executorului catre firma unde lucrez, mentioneaza ca: |ca tert poprit sunteti obligatca in termen de 15 zile de la primirea prezentei sa ne confirmati infiintarea popririi......"
De ce apare data de 27.01.2014 si eu aflu astazi?
Ajutati-ma sa inteleg, va rog frumos!

Mi-au fost inmanate asa: dosar nr. 2689/301/2011judecatoria sectorului 3 din care reiese reclamanta "societate comerciala" a chemat in judecata pe paratii "mama" si eu, solicitand instantei ca prin hot ce va pronunta sa dispuna obligarea partilor, in solidar, la plata sumei de n lei reprezentand contravaloare marfa precum si la plata chelt de judecata.
In motivarea cererii, reclamanta a aratat ca intre parti au existat relatii comerciale, in temeiul carora a livrat mara la locul, termenul si in coinditii de calitate catre parata "mama mea", cf facturilor anexate......
........
Totodata, instanta constata ca prin contractul mai sus mentionat, parata "EU" s-a obligat in solidar cu cumparatoarea "mama mea".........

ENTRU ACESTE MOTIVE IN NUMELE LEGII HOTARASTE:
Admite exceptia insuficientei timbrari a capatului de cerere avand ca obiect suma de n lei reprez penalitati de intarziere.
Admite in parte cererea formulata de seclamanta SC X SRL, cu sediul in....., in contradictoriu cu paratii "mama mea" si EU, ambii domiciliati in....
Obliga pe parati la plata catre reclamanta, in solidar, a sumei de n lei reprez contravaloare marfa si a sumei de n lei reprez chelt de judecata.

Apoi mai am si dosar nr. 32622/300/2013 judecatorie sector 2

Pe rol se afla solutionarea cauzei civile, avand ca obiect cererea de incuviintare a executarii silite.
Cererea se solutioneaza fara citarea partilor.

INSTANTA DISPUNE:Admite cererea formulata de BEJ, la cererea creditoarei SC X SRL, fara de debitoarea EU.
Incuviinteaza ex silita a dispozitiilor titlului executoriu reprezentat de sentinta civila nr 16589/22.11.2011 pronuntata de JUd sect 3, in orifacre dintre formele prevazute de lege, simultan sau succesiv, pe raza sectorului 2, pana la realizarea dreptului recunoscut prin titlul ex si a chelt de executare.
Fara cale de atac.
Pronuntata in sentinta publica astazi, 10.01.2014.


Mai am un proces verbal intocmit in 22.05.2012 care nu a intrat in posesia mea decat astai, 14.04.2014.

Catre firma unde lucrez s-a trimis o solicitare de instituire a popririi in data de 27.01.2014.

Am gasit pe net un contract al firmei SC INFINITY SRL, reclamantul in cazul meu.

Ultima clauza a contractului spune ca in cazul in care cumparatorul nu isi indeplineste obligatia de plata, vanzatorul va informa in scris Fidejusorul asupra neindeplinirii acestei obligatii.