Forum Discuţii juridice Executare silită Licitatie imobil
Discuție deschisă în Executare silită

Licitatie imobil

Buna seara,

Revin cu o nelamurire referitoare la un credit de nevoi personale fara garantii, si anume:

B.E.J.A. x Petent
y (firma de recuperari) Creditor
x Debitor

Ora estimata: 12:30
Complet: 7-C-executări silite
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea. Fără cale de atac.
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 28.01.2013

Ce inseamna acea dezinvestire?
De ce debitorul nu a primit o citatie...ceva?
In cazul in care debitorul detine in co-proprietate un apartament si acest apartament este ipotecat si inca neachitat la AFI, poate fi scos la licitatie?
Exista un termen in care trebuie executorul sa incadreze cu scoaterea la licitatie?
Cum ar afla debitorul de aceasta licitatie?

Multumesc anticipat!

LATER EDIT: "Perimarea executarii silite. Participarea creditorului la procedura de executare silita si principiul disponibilitatii"
[ link extern ]
Tocmai am citit un articol cu acest titlu, dar din pacate,nu pot decat sa banuiesc ce ar insemna si sa-l interpretez.Imi poate explica cineva, in cazul meu, daca este valabila aceasta perimare a executarii silite?
Siminoca, utilizator
dezînvestirea instanţei, mod legal de încetare a activităţii judiciare într-o anumită cauză.

Debitorul nu primeste citatie pentru a preveni eventualele acte si actiuni desfasurate de acesta cu scopul invoca starea de insolvabilitate
Procedura de executare silita prevede acte si actiuni din partea executorului judecatoresc respectiv somarea debitorului
Daca acesta nu isi asuma responsabilitatea achitarii c.v suma din somatie,executorul judecatoresc va dispune termen de licitatie
termenul de licitatie poate varia ,uneori fiind necesara evaluarea bunului dedus executari
Debitorul este oficial informat despre executarea silita demarata impotriva sa de catre executorul judecatoresc prin actele oficial comunicate
Va multumesc pentru raspunsa, dar tot nu am inteles daca iexista un termen in care executorul trebuie sa deschida aceasta licitatie.

Va rog sa-mi explicati cand intervine perimarea executarii silite si ce inseamna aceasta de fapt!

Va multumesc!