avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate Quakie

Activitate Quakie

Va multumesc mult pentru raspuns. Exact asta vroiam sa stiu daca se poate face vreo asociatie de locatari cu status legal doar cu chiriasi sau daca sunt 3 proprietari cu primaria 4, acestia sa faca o asociatie legala de proprietari.

Ca idee in momentul de fata admininistratorul nostru face evaziune fiscala daca isi ia bani lunar nu?

Alta intrebare, presedintele de bloc "fictiv" este si proprietar, acesta singura poate face impreuna cu primaria asociatie de locatari sau are nevoie si de ceilalti proprietari din bloc?
Buna ziua. Ma numesc Daniel si am primit de cativa ani apartament social de la stat la care platesc chirie in urma unei evacuari.

Bineinteles ca nu putem avea asociatie de proprietari ci avem o asociatie de locatari fara nici un drept legal. Presedintele este ales ad-hoc si schimbat des, administratorul este un chiriasi din bloc fara atestat. In bloc sunt 23 de apartamente din care 3 au proprietar, restul suntem chiriasi la stat.

Intrebarea mea este cum putem face o asociatie de proprietari/locatari legala pentru acest bloc si cat de "normal" este sa ai un administrator fara licenta?