avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Activitate iuly25

Activitate iuly25

@ DlGoe

Asa este, cu toate astea in vorbirea curenta aproape toata lumea foloseste "am parcat" in loc de "am stationat".



@ cyan

Exact! numai ca daca nu exista o lege care sa oblige proprietarii garajelor sa atentioneze caile de acces, ma gandesc ca o sa pierd si mai mult timp cu chestiunea asta, fara nici un rezultat favorabil mie.

Multumesc pentru raspuns, inteleg ca daca fac o plangere impotriva procesului verbal, pe motiv ca nu era atentionata calea de acces, nestationand cu buna stiinta in dreptul caii de acces, nu am nici o sansa de castig. Ma gandesc ca ar trebui facuta o lege care sa oblige proprietarii garajelor sa atentioneze caile de acces, asa mi se pare corect.
In cazul in care cineva parcheaza pe carosabil in dreptul unui gard iar dupa doua ore constata ca i-a fost ridicata masina pentru ca gardul respectiv era de fapt o cale de acces pe care nu se afla nici o placuta care sa atentioneze acest lucru, este legal sa i se ridice masina? Exista vreo lege care sa oblige proprietarii garajelor sa atentioneze existenta cailor de acces spre garaje? nu mi se pare normal sa nu atentionezi existenta unei cai de acces si sa ai pretentia sa nu parcheze nimeni in dreptul ei mai ales in conditiile in care acea cale de acces poate fi luata drept gard.

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?

Multumesc!