avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1649 soluții astăzi
Forum Activitate AntoanetaMaria

Activitate AntoanetaMaria

Buna, am o intrebare.
Sunt despartita in fapt de sotul meu de 8 luni si doresc sa divortez. Precizez ca avem doi copii minori (doua fete) de 4 respectiv 1 an.
Din octombrie 2013 eu stau cu altcineva, dar pe sot l-am adus in casa, a vazut cu cine stau si in ce conditii stau fetele. De atunci eu il tot rog sa mergem la notar sa rezolvam cu divortul amiabil, ma amanat de fiecare data din diverse motive. Precizez si ca in aceste 7 luni el nu s-a implicat in cheltuielile fetelor si nici nu a dat dovada de mare interes neaducandu-le nimic nici de craciun, anul nou, de ziua celei mici sau acum de Pasti si nu planuieste sa aduca ceva de ziua celei mari, pentru ca el de fiecare data se plange ca nu are bani, in special de cea mica nici nu ii pasa, nu o cunoaste si nu e interesat sa o cunoasca. Eu am notate absolut toatea cheltuielile realizate cu fetele in aceste luni.

Acum nu mai doreste la notar pentru ca eu nu sunt de acord cu ceea ce el cere.
Vrea la tribunal. El spune ca nu doreste sa plateasca pensie de intretinere mai mult de 400 de ron si vrea sa primeasca 2 weekenduri in fiecare luna, 2 ore in fiecare saptamana, plus jumatate din fiecare vacanta. Lucreaza in constructii si castiga aprox. 3000 pe luna dar are declarat doar 540 in contract.
Eu doresc sa plateasca o pensie de intretinere reala, corecta si in concordanta cu nevoile fetelor. Domiciliul e de acord ca sa se stabileasca la mine iar custodia sa fie comuna.
As dori sa stiu cam ce ar putea pronunta instanta intr-un asemenea caz. Ar putea sa dea curs tuturor cerintelor lui (care mie mi se par absurde)? Si ce program de vizita ar putea instanta sa ii stabileasca?
Multumesc.