avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1007 soluții astăzi
Forum Activitate budiulmariabeatrice

Activitate budiulmariabeatrice

Buna ziua!Eu am renuntat in biroul notarial la mostenire aceasta fiind ulterior acceptata de rude .Acum sunt usor ingrijorata datorita art 1.122 din noul cod civil.Exista posibilitatea sa fie ceruta in instanta revocarea renuntarii de catre creditorii mei?Ce inseamna de fapt renuntarea frauduloasa ? Ma incadrez in aceasta categorie?
Buna seara !
Dupa divortul de acum 10 ani cei doi copii ai nostri ,acum minorul in varsta de 17 ani respectiv studentul de 20 ani , au ramas in custodia mea.Fostul meu sot,tatal copiilor, a incetat sa achite pensia de intretinere acum 2 ani si 6 luni,asa am hotarat sa inaintam plangerea penala impotriva lui.Reactia acestuia a fost de a ameninta ca va aduce in instanta martori vizuali(mincinosi) ce vor declara ca tatal le-a oferit sistematic bani copiilor. Vor fi luati in considerare martorii mentionati ?Cum pot dovedi neplata pensiei ?Mentionez ca paratul beneficiaza de venit stabil substantial .
Buna ziua!Examenul de bacalaureat cere prin lege tinuta obligatorie astfel examinatorii fiind indreptatiti sa excluda din examen elevi imbracati neadecvat sau tinuta este prevazuta doar in codul etic?
Buna seara!
Am 19 ,sunt student .Primul termen in cadrul procesului de stabilire a pensiei de intretinere a avut loc ,reprezentandu-ma singur am gresit adresa locului de munca al paratului,astfel cauza s-a amanat in vedera administrarii probelor incuvinate.Care sunt pasii ce trebuie urmati pentru a ajunge la solutionarea problemei?