avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Activitate UNP

Activitate UNP

Răspuns la discuția Deshumarea
Detinatorul locului nu a fost citat in instanta. A primit doar o scrisoare recomandata in care este instiintat ca pe data de... la ora ...se va executa deshumarea osemintelor in prezenta unei comisii si a politiei.
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt pe care mi l-ati dat!
Discuție Deshumarea
Buna ziua! Va scriu in legatura cu o problema care s-a ivit acum cativa ani, si anume deshumarea parintilor bunicii mele. Ca urmare a dorintei preotilor din sat, de a reamenaja (o simpla alee care nu ajuta la nimic) cimitirul local, au fost deshumate mai multe oseminte cu acordul fortat sau mai putin fortat al posesorilor mormintelor respective. Bunica mea nu a fost de acord cu aceasta procedura, si astfel s-a renuntat la ideea de a deshuma si osemintele existente in mormantul bunicii, constatandu-se ca se poate executa aleea respectiva chiar pe langa mormantul cu pricina. Bineinteles ca nu s-a mai facut nici o alee si problema deshumarii a reaparut ca o executare silita fara sa fim de acord. Mentionez ca bunica mea are 90 de ani, nu se poate deplasa iar deshumarea va avea loc, din cate a auzit de pe la vecini, peste cateva zile. Sunt revoltata de ceea ce se intampla si va intreb care este calea legala de a rezolva aceasta situatie. Chiar se pot face deshumari fara acordul posesorilor mormantului? Cimitirul este al satului, nu se platesc taxe, nu se concesioneaza/ cumpara locul si este adm de consiliul local. As vrea sa stiu ce lege ma protejeaza pe mine de acesti "preoti binevoitori" . Mi se pare absurd sa deshumezi oseminte cu valoare pentru familie, doar pentru a face o alee, practic inutila.
Va multumesc, anticipat.