avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate feldiro

Activitate feldiro

Continuare....
Cererea pentru sustinerea concursului pe 1/2 norma mi s-a respins in baza art 114 alin(2) din Codul muncii...

Cum pot sa le demonstrez exact pe articole de lege ca au gresit?
Asta in cazul unui singur contract de munca.
In cazul meu exista deja un contract pentru functia de profesor (ca personal didactic)
si probabil va mai fi unul pentru informatician (ca personal didactic auxiliar).
Întrebarea ramane valabila
Va multumesc pentru promptitudine.
Articolul 18 din Legea nr.284/2010, combinat cu Art. 114 din Codul muncii actualizat ptr. 2014 m-au pus insa in dificultate astfel incat nu-mi mai pot da seama cum ar trebui sa arate perioada de munca.
de exemplu, ptr norma e profesor am 40 ore /sapt, iar ca informatician as mai avea 20/sapt, in total 60.
Asta ar insemna cam 12 ore /zi , care se incadreaza in cele maxim 13 ore /zi impuse de CE. Care este numarul de ore care nu trebuie depasit anual? Ce inseamna aceasta in luni?
As dori sa stiu care este baza legala pentru a ocupa la cumul, prin concurs, inca o jumatate de norma de informatician pe langa cea de profesor (de informatica).

Conform codului muncii inteleg ca am dreptul, insa nu imi dau seama in ce conditii (unii spun ca pentru doar 10 luni pe an, altii 6 luni, altii ca nu sunt/sunt alte probleme deoarece se leaga de contractul colectiv de munca.

Este important sa stiu exact care sunt relatiile de munca, care este timpul efectiv de lucru pe saptamana/luna/an, daca angajatorul poate face un contract de munca individualizat (pentru cumul).Din Codul muncii chiar varianta republicata imi este foarte greu sa-mi dau seama de aceste lucruri.