avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Activitate sivio

Activitate sivio

Multumesc.:thumbup:
O persoana care are stagii de cotizare in grupa I (4 ani) si in grupa a doua (22 ani) poate cumula reducerile de la ambele grupe ? Adica concret : se poate aplica reducere 5 ani de la grupa II si 2 ani de la grupa I, in total reducere 7 ani, sau beneficiaza de reducerea varstei de pensionare doar de la una dintre grupe ?
La serviciu ne-am lovit de o problema (de exprimare) la un text si nu am gasit care este exprimarea corecta legata de conjugarea verbului din titlu, daca este corect sau incorect : eu creez, crează-ţi propria afacere, creîndu-şi propria afacere, etc.
Multumesc.
S-au declansat negocierile pentru un nou contract colectiv cu 45 zile inainte de expirarea celui in vigoare. Pe parcursul negocierilor nu s-a ajuns la un consens si adunarea generala a membrilor de sindicat a hotarat declansarea conflictului de munca pe tema solicitarilor pentru urmatorul contract. Informarea catre ITM a fost transmisa cu 3 zile inainte de expirarea contractului vechi, inca in vigoare. ITM-ul a raspuns ca nu este legal conflictul de munca si sa ne adresam instantei. Ni s-a raspuns ca ar fi trebui sa asteptam expirarea vechiului contract si abia dupa aceea puteam sa declansam conflictul de munca. Va rog sa-mi spuneti daca cei de la ITM au dreptate atata timp cat noi nu am declansat conflictul de munca din cauza contractului in vigoare ci in urma negocierilor cu privire la revendicarile pentru urmatorul contract.
Răspuns la discuția Ordinul 50 / 1990 republicat
Da, stiu ca a fost abrogat, insa pentru ca eliberam adeverinte cu puncte care nu se regasesc in ordinul initial, cautam de multa vreme ceea ce ar fi trebuit sa se publice. De aceea cautam cel putin forma care o folosesc casele de pensii. Insa cei de la noi au spus ca paginile sunt cam sterse si nu se vede bine la copiere.

Multumesc pentru linkul respectiv. Dar tot nu este complet. De exemplu la Anexa I mai sunt punctele 123 si 124 pentru caile ferate (care nu le gasesc), iar anexa II se termina cu pct 142 si totusi se pare ca sunt peste 180 puncte. Chiar societatea noastra se incadreaza la punctul 143 in forma noua a ordinului respectiv. Poate mai are cineva alte informatii.

Răspuns la discuția Ordinul 50 / 1990 republicat
Imi puteti spune in ce monitor a fost publicat ?
Aveti cumva ordinul 50/1990 republicat in 1994, cu toate completarile la anexa I si anexa II ? Avem de eliberat adeverinte necesare la pensie fostilor salariati in care trebuie sa facem referire la anumite puncte care nu au fost in ordinul publicat initial in 1990 insa au aparut multe completari ulterioare si trebuie sa specificam "... pct. , anexa si ordinul 50/1990 republicat".
Deci ideal ar fi sa avem si ordinul in cauza dar nu am gasit pe niciun site si nici in monitoarele oficiale din 1994.
Poate ne puteti furniza un site unde putem vizualiza respectivul ordin sau in ce monitor a fost publicat si apoi sa cautam o arhiva.
Multumesc anticipat