avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Activitate deliaioana

Activitate deliaioana

Nu are nimic pe numele lui,însă se poate pune oprire pe salariu sau asta pot doar băncile să facă?
Va multumesc
Buna ziua.am o intrebare ,am facut un credit in germania pe numele meu si al fostului meu prieten,
După despărțire,era vorba ca va plăti el jumătatea rămasă, eu achitând pana atunci cealaltă jumătate singura .
Ideea este ca este pus oprire pe contul meu si el nu vrea sa plătească.
Dacă am dovadă niste mesaje în care îi spun sa plătească, plus transferuri bancare de pe contul de credit in contul lui personal pot sa il dau in judecata in romania pt abuz de incredere ,de exemplu?
Sau ce as putea sa fac,căci în germania mi sa zis ca voi plati eu atat timp cat am venit
Buna ziua.am o intrebare ,am facut un credit in germania pe numele meu si al fostului meu prieten,
După despărțire,era vorba ca va plăti el jumătatea rămasă, eu achitând pana atunci cealaltă jumătate singura .
Ideea este ca este pus oprire pe contul meu si el nu vrea sa plătească.
Dacă am dovadă niste mesaje în care îi spun sa plătească, plus transferuri bancare de pe contul de credit in contul lui personal pot sa il dau in judecata in romania pt abuz de incredere ,de exemplu?
Sau ce as putea sa fac,căci în germania mi sa zis ca voi plati eu atat timp cat am venit
Răspuns la discuția Cui sa ma adresez?
Locuiam la el in apartament,mi sa solicit sa plec si cand am vrut sa iau câinele am fost dată afară cu forța .
Acum aproape 2 luni,am incercat in tot acest timp sa il caut dar degeaba ...nu imi raspunde
Răspuns la discuția Cui sa ma adresez?
Am de la medic chitantele plus dovadă înregistrării pe numele nostru.dar ce pasi sa urmez?plângere la poliție pentru ce sa fac?
Răspuns la discuția Cui sa ma adresez?
Cățelul este pe numele la amândoi.am verificat acum la medic
Buna ziua.as avea nevoie de un sfat: STIU ca in romania , este mai greu cu legea pt animale,dar ma confrunt cu o problema care pt doar iubitorii de animale ar putea intelege.fostul meu prieten cu mama lui mi-au luat câinele,care l-am cumparat impreuna la cererea mea, si nu imi dau voie sa il vad.
Pe lângă asta ,lucrurile comune avute la fel.din pacate nu am niciun act care sa arate ca lucrurile sunt comune, poate doar niste mesaje rătăcite...insa ce ma deranjează e ca se folosesc de un biet animal .
Ei nu se ocupa de el , iar mie imi lipseste enorm.
Ce pot sa fac din punct de vedere legal?
Buna ziua.ma confrunt cu o problema grava: am avut o relație cu un individ,care s-a dovedit a fi in cele din urmă un mare infractor, fiind arestat lucrurilelui din apartamentul comun le-am mutat la tara la părinții mei,căci atunci,dupa spusele lui era nevinovat și va iesi curând..
Eu bine ,au trecut 5 ani ,relația mea cu el a luat sfârșit de 4 ani...de atunci sunt amenințată continuu din cauza la acele lucruri cum ca le-aș fi furat, sunt terorizată de el cu scrisori,mesaje pe internet,am schimbat zeci de nr de telefon ,am facut plângeri la poliție de amenințare,toate clasate pe motivul ca este arestat si nu au ce sa-i faca...si ultimul lucru decisiv a fost faptul că mi-a facut plângere pt furt.
Eu locuiesc in germania ,si trebuie sa revin in tara anual pt plângerile lui la poliție...am rugat pe polițiștii sa ma însoțească sa ii duc lucrurile la părinții lui pt ca sunt amenințată de ei ca daca calc pe acolo o sa imi fie rau...Desigur au zis ca nu e treaba lor si nu ma ajuta.
Vreau sa va intreb,chiar dacă am plângere de furt pe acele lucruri,nu ar fi normal sa ma ajute sa le restitui?
Unde ar trebui să apelez ca sa ma scap de ele?
Valoarea lor este undeva la 500 de lei...Nu e nimic valoros,ci doar un pretext de a-mi face rau.
Multimesc
Am si eu o intrebare si va rog din suflet sa imi răspundeți.
Dacă cineva are de executat 4 mandate : unul de 3 ani (condamnat in 2014) ,15 ani si 6 luni (condamnat in 2015), 9 ani condamnat in 2016 si o infracțiune săvârșită în timpul acestor mandate de 2 ani si 8 luni...se mai aplica spor de pedeapsă de o treime in momentul contopirii?
Mentionez ca sa executat deja 6 ani din pedeapsa la zi
Am inteles ca este o lege noua care nu mai aplica acest spor....
Multumesc
Inculpatul nu a facut inca contopirea mandatelor
buna ziua,prietenul meu are o pedeapsa principala de 5 ani plus spor de contopire 15 ani si 2 luni deoarece una din infractiunii a fost facuta pe noul cod penal.Doreste sa invoce neconstitutionalitatea art 10 ncp si art 39 ncpp...ma poate ajuta cineva cu motivele pe care sa le invocam.multumesc