avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1021 soluții astăzi
Forum Activitate DoruTudor

Activitate DoruTudor

Răspuns la discuția Oprire apa
Va multumesc pentru raspuns.
Discuție Oprire apa
Buna ziua.

Locuiesc intr-un bloc de 10 etaje cu 88 de apartamente. Am avut nenorocul de a locui perete in perete cu un vecin rauplatnic. Nu locuiesc de mult in acest bloc dar conform spuselor administratorului l-au dat in judecata in urma cu cativa ani, si l-au facut sa plateasca suma restanta. Acum datoriile s-au adunat din nou, a fost dat din nou in judecata dar fara nici un raspuns momentan. Suma restanta este de aproximativ 8000 lei.
Administratorul doreste sa ii opreasca apa calda si apa rece dar pentru a realiza acest lucru tehnic trebuie as opereze prin apartamentul nostru.
Eu sunt de acord, atat timp cat este legal.

Intrebarea mea este cum se poate realiza acest lucru leagal?

Conform celor citite aici am inteles ca:

1. "Sistarea caldurii, apei, gazului, tehnic se poate face, dar in urma unei hotarari judecatoresti" (dar administratorul spune in urma experientei pe care o are deja cu acest locatar ca dureaza mult pana se poate emite o astfel de hotarare, procesul trecut cu acest locatar a durat 2-3ani), si in acest caz debransarea s-ar face din locuinta lui.

2."Asociatia poate face o intelegere daca are cu cine sa se inteleaga. Adica aceasta intelegere trebuie facuta cu furnizorul, conceputa, acceptata de ambele parti, semnata, parafata... Asa ca nu asociatia face intelegerea ci ambele parti: asociatia si furnizorul."
In cazul in care furnizorul nu se implica in oprirea apei si lasa asociatia, este in regula din punct de vedere legal sa opreasca apa vecinului prin apartamentul nostru?

3. "Daca aveti posibilitatea tehnica de a opri apa acelui rau platnic, decideti in comitetul executiv, trimiteti-i o notificare si un termen de plata cu avertismentul ca incepand cu data de ... i se va opri apa. Dupa expirarea termenului opriti apa acelui apartament . Nu va trebuie acordul altcuiva sau intelegere cu furnizorul."
Si in acest caz intrebarea este aceiasi, este in regula din punct de vedere legal sa opreasca apa vecinului prin apartamentul nostru?

Administratorul ameninta ca o sa opreasca apa pe toata coloana daca nu il lasam sa orpeasca apa prin apartamentul nostru.