avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Activitate st3fan15

Activitate st3fan15

am inteles ca nu pot micsora perioada de suspendare,dar cei de la rutiera mi-au spus in felul urmator:"permis suspendat 90 de zile,test 13din15 obligatoriu,iar in caz de nepromovare a testului se mai adauga 30 de zile"

Mai precis aceste 30 de zile se adauga daca nu am luat testul pana la expirarea celor 90 de zile,indiferent de cate ori il dau,sau testul se da o singura data in aceste 90 de zile?
am auzit ca acel test se da in aceasta perioada de suspendare,dar cineva mi-a zis ca pot sa il dau de mai multe ori pana ce il promovez.Doar in cazul in care nu l-am promovat pana la expirarea perioadei de suspendare se mai adauga 30 de zile de suspendare.
este adevarat sau doar aberatii?
am inteles,multumesc pentru raspuns.
Eu sunt la prima abatere dar nu am voie sa reduc perioada de suspendare de la 90 la 30 de zile(asa mi-a zis de la ghiseul unde am depus cererea de eliberare a permisului),iar permisul mi-a fost suspendat deoarece am circulat cu numere expirate.
Care ar fi motivul?
Va salut,am fost oprit de politia de frontiera iar numerele la masina erau expirate,mi-au facut dosar,si pe perioada cercetarii am avut dovada de circultie.Dupa ce s-a finalizat dosarul(neinceperea urmaririii penale,celtuielile intra in baza statului),am fost la politia sa imi ridic permisul acolo mi-a dat o cerere sa o completez si am facut copie la ultima dovada,dovada care mi-a dat-o politistul cand i-am dat permisul,si la foaia care am primit-o de la avocat,insa mi-a zis sa vin peste 10 zile lucratoare.
Am mers peste 10 zile si nu era finalizat insa doamna mi-a spus ca voi avea permisul suspendat 90 de zile cu test obligatoriu si fara drept de reducere la 30 de zile.
Nu am mai avut niciodata permisul suspendat,nici puncte de penalizare,si totusi nu am dreptul la reducere.
Vreau sa stiu conform carui articol mi-l suspenda,ca articolul care e scris in dosar se pedepseste cu amenda sau inchisoare?
Pot face contestatie si voi mai avea drept de conducere pe perioada asta sau nu?
Astept un raspuns de la cineva care chiar are habar,va multumesc.