avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1003 soluții astăzi
Forum Activitate alex_and_dark

Activitate alex_and_dark

Salut,

Am o situatie mai dificila cu un SRL, suspendart, dar nu din motive bune.

In 2008 mi-am facut o firma si a functionat 2 ani de zile. In 2010, nu mai avea rost sa o mai tin pentru ca profit nu producea si de costat, costa ( costabilitate, etc. ). M-am hotarat sa o inchid, dar cum nu aveam bani sa fac asta, m-am multumit cu suspendatul ( costa de vrei 4 ori mai putin ). Am plecat din tara, si cand m-am intors, dupa 3 ani, m-am gandit sa o inchid pentru ca aveam banii pe care nu i-am avut cu 3 ani in urma. Cand am ajuns la Administratia Financiara am vazut ca firma mea este tot suspendata ( ciudat pentru ca trecuse cateva saptamani peste acei 3 ani, si m-am gandit ca mi-o vor reactiva automat ). Defapt firma a fost suspendata pentru nedepunere de declaratii, pe langa faptul ca era suspendata , ca sa o pot inchide, trebuie sa depun toate declaratiile la timp, sa refac contabilitatea, si sa platesc niste amenti de vreo 150 de milioane ( lei vechi ). NU am de unde sa fac rost de banii astia, nici acum nici pe viitor.

Intrebarea mea este urmatoarea. Cum o pot inchide, fara sa platesc amenzi inventate de " mai marii alesi" si sa scap de societatea aia odata pentru totdeauna.

Tin sa precizez ca am fost asociat unic, si administrator.

Pot sa o bag in faliment? se poate asa ceva si daca da ce presupune asta si cam cat ar costa?!

Alte solutii?

Multumesc.