avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1143 soluții astăzi
Forum Activitate RobertStanila

Activitate RobertStanila

Am fost la ISJ si am discutat cu d-l Insp. Sc.Adj. care mi-a spus ca nu este de competenta d-lor sa intervina in deciziile CA ale unitatilor de invatamant, altfel spus, fara acord din partea scolii, nu-mi pot da postul. Corect! Dar de nerespectarea Metodologiei si de nepublicarea corecta a posturilor cine raspunde? Maine voi merge in audienta la d-l Inspector General. Prevad acelasi raspuns, dar as vrea sa o aud personal.
Mai mult, azi mi s-a refuzat in mod explicit dreptul de a depune o cerere. Am solicitat scolii care nu mi-a dat acord de pretransfer sa-mi elibereze copii ale documentelor necesare pentru instanta(Proces verbal CA, Comisie de mobilitate etc.), iar doamna secretara a spus ca nu-mi inregistreaza cererea pana nu o vede d-l director. Cand am spus ca ii cunosc atributiile de serviciu si ca mi se incalca niste drepturi, mi-a raspuns: "Stiu, dar am si eu un sef!"
Voi merge in instanta, dar deja imi fac bagajele in gand catre o tara civilizata, in care legea este respectata in egala masura de toti cetatenii.
Va multumesc!Voi reveni luni cu noutati, in speranta ca le voi avea.
O zi frumoasa!
Imi puteti spune, cu aproximatie, cam in cat timp voi avea un raspuns din partea Avocatului Poporului?(In instanta am inteles ca trebuie sa merg in termen de 6 luni, dar as vrea ca mai intai sa am acest prim raspuns).
O adresa catre Avocatul poporului ar fi de ajutor?(Am citit atributiile acestuia si am vazut ca poate solicita CA sa reglementeze situatia, in cazul in care se dovedeste ca am dreptate). Catre Corpul de control voi inainta chiar luni o sesizare, dar nu stiu cum este mai bine, in nume propriu sau printr-un avocat?
D-le consilier juridic, din punctul d-voastra de vedere, avand in vedere cele prezentate si pe care le pot proba cu documente, as avea castig de cauza sau sa incerc intai sa ma adresez Corpului de control al ministrului si Avocatului poporului pentru un raspuns, ca mai apoi, in functie de acesta, sa merg mai departe in instanta?
Va multumesc din nou tuturor pentru sprijinul acordat!
Am mai gasit ceva: in dreptul postului, pe site-ul Titularizare 2014.ro, scrie >Modalitati de ocupare 1.Pretransfer consimtit intre unitati de invatamant -Da. Deci, mai clar de asa nu se poate, CA a stabilit conditiile de ocupare anterior publicarii ca vacant! Din pacate, doar pentru mine e limpede cum ar trebui sa stea lucrurile.
E adevarat ca fiecare CA are dreptul sa decida modalitatea de a se ocupa postul, dar acest lucru trebuia specificat. Nu sa comunice post pentru pretransfer si apoi, dupa ce Comisia de mobilitate a analizat dosarele, a facut ierarhizarea candidatilor in functie de punctaj si a inaintat CA sa analizeze si sa dea acordul cadrului didactic cu cel mai mare punctaj(in speta, eu), sa revina cu precizarea ca nu mai vor sa dea acord nimanui pe motiv ca postul nu e viabil. Nu m-ar fi deranjat daca nu as fi obtinut eu acordul in favoarea altcuiva sau daca nu indeplineam anumite conditii specifice(care nu au existat, cu exceptia avizului pedagogic pe care l-au eliberat tuturor si "Fie ca cel mai bun sa castige!"-vorbele d-lui director), dar nu pot accepta faptul ca am muncit sa-mi fac un dosar pe care ori ca l-am depus acolo, ori ca-l aruncam la gunoi, este acelasi lucru pentru ca rezultatul este acelasi: am obtinut NIMIC. Asta ramane problema mea: faptul ca nu au respectat legea si nu au fost corecti, nu ca nu am primit eu acordul.
Postul apare ca vacant 1 an pe lista posturilor publicate pe ISJ si pe site-ul Titularizare.ro, avand cod specific 1-pretransfer consimtit intre unitati de invatamant, dar pe decizia de refuzare a acordului este scris ca "postul este nou infiintat si nu are viabilitate". Ori, in momentul in care s-a realizat planul de scolarizare pentru anul scolar 2014-2015, ca urmare a cerereilor depuse de parinti, inregistrate in baza de date comuna tuturor scolilor, acelasi CA a aprobat infiintarea acestui post didactic si a inaintat catre ISJ lista posturilor vacante. In metodologia de pretransfer scrie clar la ART.52(3) ca posturile pot fi ocupate prin pretransfer, indiferent de viabilitate. Domnul director ne-a spus cu nonsalanta tuturor celor 8 candidati invatatori ca CA doreste ca acest post sa fie ocupat de un detasat sau un suplinitor. Nimic de obiectat! De ce nu am stiut asta de la inceput? De ce s-au mai primit dosarele celor care solicitau pretransfer? De ce s-au eliberat avize necesare ocuparii acestui post(aviz pedagogic)? Daca in momentul in care am mers sa depun dosarul la aceasta scoala mi s-ar fi explicat situatia, m-as fi orientat catre alta, dar nimeni nu a adus in discutie asa ceva pana dupa terminarea sedintei CA cand asteptam cu totii un raspuns care a si venit: ATI CANDIDAT PENTRU NIMIC, POSTUL NU EXISTA! Asemenea bataie de joc nu cred ca este posibila nici macar la noi, unde am crezut ca le-am vazut pe toate pana acum.
Voi face o adresa si catre Minister pentru a le face cunoscuta situatia, dar nu stiu sigur carui departament, asa ca daca ma puteti indruma in legatura cu asta, ar fi minunat.
Nu stiu daca cineva se mai confrunta cu situatia mea, dar, as vrea sa stiu daca, in opinia d-voastra, din cele relatate, as avea castig de cauza in instanta.
Va multumesc anticipat tuturor pentru raspunsuri!
Buna seara! Sunt invatator si am participat la etapa de pretransfer consimtit intre unitati de invatamant la o scoala care a publicat post vacant in acest sens. Desi mi s-a primit, inregistrat si evaluat dosarul, nu mi s-a dat acordul de pretransfer in CA motivand ca postul nu exista(cel mai mare punctaj). Ori inainte de inceperea CA exista. Am depus contestatie la aceasta scoala si mi-au raspuns ca decizia este definitiva, iar ISJ mi-a spus ca nu se pot amesteca in deciziile luate la nivel de CA al scolii. Am cateva intrebari:
1) Care sunt pasii de atac ai acestei decizii? Mi s-a comunicat ca trebuie sa ma adresez instantei de contencios-administrativ, dar nu stiu ce am de facut exact.
2) Ma pot apara singur sau am nevoie de avocat neaparat?
3) Pot cere si daune morale si cheltuieli de judecata?
4) Daca ISJ mi-a raspuns ca nu intervin peste hotararea CA al scolii, desi au sesizat ca acolo s-a incalcat metodologia si mi-au comunicat verbal ca nu aveau niciun motiv legal sa nu-mi dea acord favorabil, ii pot actiona si pe d-lor in judecata pentru ca nu au reparat la timp situatia?