avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1822 soluții astăzi
Forum Activitate Luca35

Activitate Luca35

Buna seara,

In cazul in care, in urma primirii deciziei de suspendare a indemnizatiei pe baza neplatii taxelor si impozitelor, achit creantele restante in urmatoarea zi, care este procedura conform careia ajung, intr-un final, sa beneficiez din nou de indemnizatie? Si cam cat dureaza? In cazul meu, aceasta este ultima luna in care as mai fi primit indemnizatia, deoarece copilul meu implineste 2 ani in iunie si cunosc legea conform careia se suspenda indemnizatia timp de 5 luni. Mai exista vreo sansa sa primesc indemnizatia ulterior achitarii creantelor? Multumesc
tudorvaleriu a scris:

1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 16
(1) Dreptul la indemnizațiile prevăzute la art.2 alin.(1), respectiv la art. 5 și art. 9 alin.(4) și (5) încetează cu ziua următoare celei în care:

a) copilul a implinit varsta de un an sau, dupa caz, 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
...

2. - Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) atunci veti primi indemnizatie pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 1 an si 11 luni.
- Pe data de 16 mai puteti sa reluati activitatea.

3. Daca tatal nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC atunci beneficiati dvs. de indemnizatie pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 2 ani.
- In acest caz reluati activitatea pe 16 iunie.



-

Tatal a depus o instiintare deja, conform careia nu doreste sa stea o luna in concediu. In acest caz, ma voi intoarce in 16 mai, nu? Iar ultima indemnizatie o voi primi in mai sau iunie?


Tatal a depus o instiintare deja, conform careia nu doreste sa stea o luna in concediu. In acest caz, ma voi intoarce in 16 mai, nu?
Va multumesc foarte mult!
Decizia de imputare o voi primi la domiciliu sau tot in cadrul institutiei? Care este timpul maxim de depunere a contestatiei? Si, mai mult, va rog sa imi spuneti daca pot consulta un avocat anterior primirii deciziei de imputare sau trebuie ulterior, avand ceva palpabil?
Va multumesc.
Buna ziua, mi s-a adus la cunostinta, de curand, de catre secretara institutiei unde am lucrat (in prezent sunt inca in concediu crestere copil), ca trebuie sa restitui ceva suma directiei de asistenta sociala, pe motiv ca mi s-a gresit completarea venitului pe cele 12 luni, din adeverinta pe care am depus-o in urma cu aproape 2 ani pentru a obtine indemnizatia.
** Intrebarea mea este: ce pot face, atata timp cat vina nu este a mea, ci, presupun, a secretarei care a completat adeverinta? Se pare ca s-a gresit venitul lunar cu peste 150 lei, ceea ce ar insemna ca eu sa platesc acum peste 3000 lei de care am beneficiat, involuntar! Este normal sa platesc eu pentru greseala altcuiva? Cui trebuie sa ma adresez? Trebuie sa fac ceva contestatie?
Mentionez ca secretara se disculpa, spunand ca ea a completat cum stia ca se completeaza o adeverinta de acel tip, si ca de unde stia ea ca se cere altfel completarea!
* In aceeasi situatie se afla inca o colega de-a mea.
* Deocamdata, eu nu am primit nimic personal, decat o instiintare catre institutia unde am lucrat, in care se cere verificarea unor neconcordante in completarea adeverintei respective. Este adresata, presupun, secretarei.

Va multumesc anticipat.
Va multumesc, un weekend minunat!
Buna ziua. Daca fetita mea implineste 2 ani in 15 iunie a.c, cand ma intorc la munca? In 14, 15 sau 16 mai? Multumesc