avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate irinacirjaleanu

Activitate irinacirjaleanu

Certificat de handicap pentru prelungire indemnizatie copil din somaj pana la 3 ani.
sunt intr-o situatie destul de dificila si as dori suport de la cei care ma pot ajuta.
am un copil cu probleme de ordin respirator aflat in tratament in continuu de la 2,5 luni pana la 1,6 ani, cu multiple internari si tratament in continuu. Eu am optat pentru concediu crestere copil de 1 an de zile, in ideea ca ,ma voi intoarce la munca inainte de 1 an de zile, si sa obtin si stimulentul de crestere copil. Am mers la angajator cu o saptamana inainte de a-mi expira contractul si de a-mi se finaliza si concediu crestere copil,(25 dec.2014- termen final ambele situatii) eu am cerut 4 ore,dar angajatorul m-a refuzat si nu mi-a mai prelungit contractul, dar avea pe cineva in locul meu(initiat de mine).Mi s-a spus ca cand se face copilul bine ma primesc oricand, ca acum o luna de zile sa ma cheme din nou la munca, eu neputandu-ma angaja din cauza copilului bolnav pe care inca il mai alaptez, nu mi s-a permis sa intrerup alaptatul. Din concediu crestere copil am intrat in somaj avand o intrerupere de vechime de 10 zile,nu am stiut ca trebuie sa depui dosarul in termen de 10 zile parca,era si perioada sarbatorilor de craciun,cu cateva zile libere pentru angajati. somajul imi expira in data de 17 iulie, nu as vrea sa mai am intrerupere, nu e din vina mea ca nu vreau sa ies la munca ci din cauza copilului care are nevoie de mine. Copilul e suspect de boli autoimune, cum ar fi mucoviscidoza sau imotilitate ciliara.am dat analize genetice la mucoviscidoza dar a iesit negativ, dar nu am putut acoperi toate incrucisarile ca e foarte scump...Am fost la ITM si am intrebat daca imi da statul alocatie diferentiata ca e un copil bolnav, si mi s-a spus ca merg cu el la comisia de handicap. Eu sunt din Galati, unde ar trebiu sa merg si ce acte doveditoare sa le arat. As vrea sa merg la lucru , si ma rog din tot sufletul sa nu aiba acele boli grele,dar oricum are ceva...la varta ei are 8 pneumonii si 5 otite,nu mai avem bani sa o tratam, sa ne deplasam la alti medici in alte centre, e al doilea copil...unde sa ma adresez?
Multumesc!
dar daca sunt angajata pe post de manager(conditie studii superioare) angajatorul nu este obligat sa angajeze pe sal.mediu si nu pe minim?
Am fost la un interviu si mi s-a spus ca pentru inceput mi se va da un sal.minim pe econ de 900 si ceva ron...as vrea sa stiu daca legea face diferenta intre un angajat cu studii medii si unul cu studii superioare si post universitare. Jobul vacant e la privat si nu la stat, deasemenea daca legea impune vre-un plafon de salarizare pentru angajotor privat si cel bugetar si cel cu capital strain?
Multumesc!
Rog sa mi se explice, daca la casa de pensii nu am declarat tot venitul din luna 11 si 12(nastere copil) anterior nasterii copil, sunt afectata la calcul indemnizatie crestere copil .De la primarie mi s-a explicat ca se calculeaza dupa adeverinta data de angajator, desi nu prea imi vine a crede...
Legea stipuleaza ca pana in 2010 nu era nevoie de a plati contributii la casa de pensii, ci sa se inregistreze venit supus impozitarii, din 2013 s-a modificat legea
Multumesc!