avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 856 soluții astăzi
Forum Activitate cristipaul

Activitate cristipaul

si altceva nu inteleg,notarita a spus ca se poate face,ok se poate face.Este posibil sa primeasca respingere de la starea civila? Ca daca se ajunge aici si imi da incheiere de respingere,ce este de facut?Din ce am inteles de la dumneavoastra eu nu pot sa cer paternitatea in instanta,complicate mai sunt legile cand vine vorba de un tata,ce nu inteleg iar daca s-ar putea face pana la urma prin notar ce va urma cu certificatul lui de nastere,mama copilului are certificatul lui acasa,este posibil sa devina nul asa simplu cel existent?Sau este anuntata intr-un fel sa vina sa ia certificatul nou? Cred ca eu deja aberez,poti sa ma luminezi putin gi-jane2 te rog frumos.Si altceva,cunosti vre-un caz asemanator cu al meu in care un tata a putut sa recunoasca copilul prin notar fara acordul mamei si sa fie acceptat ? Parca ati postat si un articol de lege in care scria ca nu este necesar acordul mamei pentru al recunoaste?Sper sa aveti rabdare sa imi raspundeti,multumesc mult.
gi-jane2 iti multumesc pentru toate detaliile,am urmat sfatul dumneavoastra si am fost la un notar,a cautat si notarita si a spus ca se poate face doar ca imi trebuie certificatul copilului sau o copie ca sa stie cnp-ul si numele copilului exact sa stie pe cine recunosc si eu din pacate nu am asa ceva,nu stiu cum sa mai fac,si cand ma gandesc ca certificatul lui a stat la mine 2 luni si nu am facut si eu o copie la el,nu stiu cum as putea sa fac rost de o copie a certificatului de nastere
Va multumesc pentru ajutor Domnul Rosulescu,dar nu sunt sigur ca are asa mare valoare testul ca este facut la clinica particulara nu de stat,credeti ca este luat in seama ca proba,aveti idee cat ar dura un proces ca asta asa ca timp?

Salut gi-jane2,am incercat sa merg si la starea civila si la notar,dar mi-au zis si acolo si acolo ca nu se poate fara mama copilului,mi-au zis ca fara ea merge doar daca am o hatarare judecatoreasca,va multumesc ca ati incercat sa ma ajutati
Salut pe toata lumea cu respect,si astept raspunsuri de la cine doreste sa ma ajute sa stiu daca pot sa fac ceva sa imi recunosc copilul.Povestea mea este urmatoarea: am un copil cu o fata nefiind casatorit cu ea,copilul are acum 2 ani,ea nu a fost de acord niciodata sa recunosc copilul,in acest caz eu am fost un pic dubios daca este al meu sau nu din moment ce nu a vrut sa il recunosc pe motiv ca "lasa ca poti sa fi tatal lui si daca nu il recunosti,ok am acceptat dar iam cerut sa fac un test cu,copilul sa fiu sigur ca este al meu la o clinica,a acceptat,am facut testul si rezultatul a iesit ca este copilul meu 99.99986%,am telstul de la clinica cu tot cu stampile si semnaturi,testul a fost gen adn folosinduse 16 markeri de la mine si 16 de la copil,eu in momentul de fata nu mai sunt cu ea impreuna,si ce pot sa va spun,m-am atasat de copil si acum nu pot sa il mai vad pentru ca ea nu este de acord,si imi este foarte greu si sufar,si alta varianta sa il vad nu am din moment ce nu sunt trecut ca tatal copilului pe certificat,si am ajuns la capatul rabdarii ca mie dor de el si nu stiu cum sa fac legal daca am vreo sansa sa il recunosc printr-un proces ,sa aduc testul care l-am facut la acea clinica ,ei spunandu-mi de la clinica ca este bun ca proba intr-un proces sa obtin dreptul sa fac si testul legal de la inml,cine poate sa ma lamureasca si sa imi dea un sfat cu ce trebuie sa fac daca mai am vreo sansa sa imi vad copilu va multumesc din suflet,ca sunt terminat de durere,plang cand scriu aceste randuri