avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate GeoGagu

Activitate GeoGagu

Discuție Pensie sociala
Mama mea are pe decizia de pensie , pensie sociala. Ea a muncit 18 ani si o luna , a avut si grupa si conditii speciale de munca dar cu toate astea are pensie sociala. Si considera ca este o eroare pe undeva.
Buna ziua! Sunt angajata unei scoli particulare si am o mica nedumerire. Din luna sept 2013 am inceput munca pe jumatate de norma,am lucrat pana in decembrie inclusiv cu jumatate de norma iar din ianuarie cu norma intreaga,contractul este pe perioada nedeterminata.Din luna februarie am intrat in concediu medical decoarece am ramas insarcinata si nu puteam continua munca.In luna aprilie pe 20 am intrat in concediu prenatal,iar pe 3 iulie am nascut. Intrebarea mea este urmatoarea,de ce suma de bani pe care o primesc de la scoala nu depaseste 600 de lei,oscileaza in fiecare luna,asta in conditiile in care din ianuarie salariul meu din contract este 1320 pt 8 h iar cand am avut 4h era in jur de 600.Inainte de a ma angaja la aceasta scoala am lucrat si aveam un salariu de 1000 de lei.
Răspuns la discuția Indemnizatie cresterea copilului
data probabila este 6.07.2014,iar perioada in care nu am avut contract de munca a fost in septembrie 2013 ,timp de vreo 2 saptamani,dar la sfarsit de luna am semnat un nou contract de munca.
Sunt insarcinata,deja am intrat in concediul prenatal,dar nu stiu daca voi beneficia de aceasta indemnizatie de crestere a copilului,din cate stiu eu trebuie sa ai o perioada de 12 luni in care sa cotizezi catre stat toate acele taxa etc,fara zile intrerupte.Din pacate eu am vreo cateva zile in care nu am fost angajata si teoretic nu m as incadra,dar am gasit o lege care spune ca as beneficia de aceasta indemnizatie daca ma aflu intre 2 contracte pe perioada determinta,ca in cazul meu,ti se acorda o perioada de 3 luni pt a realiza un nou contract de munca,dar nu stiu daca este valabila aceasta lege.Daca ma poate ajuta cineva?