avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate dandfx

Activitate dandfx

Răspuns la discuția penalizari intretinere
Pe chitante scrie urmatoarele lucruri:
suma 800 de lei reprezentand aug,sept,oct,nov+partial dec
cotele fara penalizari ar fi aug(109.63), sept (107.32), nov(155,26), dec(199.87) ,in total de 713,24
chitanta a fost emisa in data de 14.12.2009
la data achitarii cota lunii + penalizarile ar fi trebuit sa fie urmatoarele:195.14/ 184.59 / 234.32 / 248.416 / 307.79, intrunind un total de 1170.27
In fisa data de contabil aceasta suma (800 lei) acopera: cota intretinere 437 , penalizari 343, fond de rep + cota caini 20.
Aceasta este ultima chitanta pe care am achitat-o, dar pe toate chitantele sunt specificate lunile care au fost acoperite prin plata respectivelor sume.
Eu incerc sa ma lamuresc cu un singur lucru, din moment ce pe chitante sunt specificate lunile ce au fost achitate, cum de in datele contabile sunt cu totul altfel repartizate aceste sume. V-am spus cu aceste chitante, conform cu ce este specificat pe ele , sunt acoperite lunile iunie 2006 - partial dec 2008.
Din chitante reiese ca am fi ramas la luna dec '08.
Daca as vrea sa achit astazi integral (dec 2008 - apr 2010) suma restanta + penalizarile calculate la zi, totalul restantei ar fi 3314.043, iar din calculele lor 5108.85.
Sper ca de aceasta data m-am facut mai bine inteles.
Restanta este a prietenei mele care este orfana de la 2 ani, iar imobilul este al unei matusi care i-a fost tutore pana la 18 ani,din pacate aceasta a decedat si ea in urma cu 2 ani.Amandoi suntem studenti si ne este destul de greu sa achitam aceasta suma. De aceea am vrea sa stim cine a gresit? Noi am inteles ca suntem restantieri, dar cei din asociatie nu au nici o vina?

Va multumesc pentru ajutorul acordat.
Răspuns la discuția penalizari intretinere
Buna seara! Am si eu o intrebare. Daca pe chitantele de intretinere este trecuta luna/lunile pentru care au fost achitate si apoi dupa o lunga perioada de timp responsabilii (contabil ,casier) spun k de fapt nu ai platit penalizarile si de fapt nu esti unde credeai tu cu plata (lucru ce reiese din datele din chitante)! Ce este de facut? Este vina lor?
Sa fiu mai explicit:

ian 150
feb 125
mar 120
apr 115
mai 100
iunie 100

si p chitanta scrie ian+ feb +mar 395, apoi urmatoarea chitanta apr+ mai 215

Si apoi cand merg la intretinere sa achit, ma trezesc cu restanta 100(iunie) + 50 (penalizari)
spun ca ei nu au pus penalizarile si ca nu stiu mai ce

In realitate am 8 chitante cu luni consecutive (iunie 2006 – dec 2008), teoretic ar trebui ca intretinerea sa fie achitata pana in dec 2008 (fapt ce reiese din chitante), dar ei spun ca penalizarile din urma au crescut….
In aceste sume din chitante mai sunt si unele penalizari,
Am citit si legislatia in vigoare cu 0.2% / zi penalizare,acest lucru l-am inteles, dar din chitante reiese ca am platit anumite luni. Calcul pentru suma restanta ar trebui facut din ian 2009 +penalizarile aferente.

Daca calculez suma restanta + penalizari = 3200, iar suma lor este de 5200( pentru ca au fost si penalizari mai vechi care nu au fost achitate…)
Ce pot face? Sunt somat sa platesc in termen de 15 zile daca nu se recurge la judecata!
Multumesc pentru ajutor!
Răspuns la discuția Pensie anticipata
Buna ziua, as dori sa va intreb daca tatal meu care este nascut la 17 . 01. 1953, cu o vechime totala in munca de 37 de ani (stagiu de cotizare) ,din care 25 ani grupa a II- a, se poate pensiona anticipat si cand va indeplini limita de varsta pentru pensionare finala?

Va multumesc anticipat!