avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Activitate cosminlala1

Activitate cosminlala1

Răspuns la discuția Evaziune fiscala
Am inteles dar eu ca muncitor asa zis la negru ce pot pati daca denunt aceasta companie? Am inteles ca pot, ca si denuntator, sa suport anumite consecinte si as dori sa stiu daca merita
Buna ziua. Lucrez de ceva timp la o companie de marketing, mai exact intr-un departament call-center. Am constatat de mult timp niste nereguli extrem de dezavantajoase pentru "angajati". In primu rand nimeni nu beneficiaza de niciun drept deoarece se lucreaza la negru. Foarte putini din colegii mei au contract de 2 ore, nu am inteles exact cum s-a putut dar asta mi-au zis respectivii. Problema cea mai e ca pe langa faptul ca salariul e extrem de mic nu se plateste niciodata cum trebuie, "angajatorii" furand din salariile fiecaruia. Am constatat ca aceasta companie angajeaza la negru, nu plateste impozitele la stat si nu respecta drepturile de munca.
Cum as putea denunta aceasta frauda fiscala imensa si dezavantajele la care sunt supusi "angajatii"? Si mai ales la ce ma pot expune din punct de vedere legal daca denunt aceasta infractiune