avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate Iona35

Activitate Iona35

Dar citarea s-a realizat si pentru mama si pentru tata.
Tata nu era in tara si normal ca nu a vrut sa cheltuie banii pe transport, s-a dus mama la proces.
Tata stia foarte clar cum s-au intamplat lucrurile...
De ce spuneti ca e inselaciune? Acum 8 ani, credeti ca mama se gandea sa puna bani deoparte pentru ea ? A crescut copiii mai mult sigura... Si daca, sa spunem ca s-ar interpreta inselaciune ceea ce s-a intamplat in 2006, infractiunea nu s-a prescris ?
Si ati mai spus ca "driblingul procedurii de citare ...fie in primul proces, fie urmatorul" ...cred ca nu ati citit cazul... A fost doar 1 proces la care tata nu s-a prezentat, nu a existat urmatorul...
Astept, va rog, si alte opinii !
Mama chiar e nevinovata, nu a luat nimic pentru ea....
Cam asa ceva...
El nu a fost la proces ca nu era in tara, a fost doar mama care a recunoscut vânzarea si a fost de acord cu actiunea din instanta.
Evident ca tata a stiut de acel proces, parintii mei se consultau in tot ce faceau pe vreamea aceea, dar tocmai ca tata nu era in tara, era mai costisitor sa vina si sa mearga la notar. Mama a spus ca era de acord cu vânzarea pentru ca si tata era si asa era si corect, banii se incasasera. Desigur, mama nu are acum dovada ca tata si-a dat acordul telefonic, ca cine se gandea atunci ca vor fi probleme. Atunci erau o familie normala, nu se gandea mama sa adune probe.
Eu sunt sigura ca tata stia situatia, dar vrea doar sa-i faca probleme mamei. Iar mama nu stie la ce sa se astepte.
Am spus: tata sustine ca el nu a semnat actul de mana la vânzarea terenului, ca a semnat mama in locul lui. Initial a amenintat-o pe mama ca face plangere penala pentru fals in înscrisuri sub semnatura privata, dar probabil a aflat ca falsul pe care el il pretinde s-a prescris...
Acum vrea sa mearga in instanta pentru anularea hotararii ce tine loc de vanzare cumparare, ramasa definitiva in 2006. Ceea ce ar crea un tavalug , intre timp terenul s-a vandut de cateva ori...
Intrebarea era daca este posibil o actiune de revizuire sau orice alta actine ?
Multumesc pentru raspunsuri !
Asa mi se pare si mie logic ! Terenul acela s-a instrainat de cateva ori, a avut diversi proprietari.Este clar, ca oricum, faptic, tata nu mai poate obtine terenul. Si sa aiba acum pretentii la bani, dupa 9 ani, mi se pare o exagerare si o rautate.Mai ales ca nu a fost o suma mare. si oricum s-a folosit la acea vreme in interesul familiei.Nu i-a folosit doar mama mea.

Am mai citit pe forum ca ar fi posibila o revizuire a hotararii, daca se constata ca hotararea s-a dat in baza unui inscris declarat fals in urma unui proces penal. Ceea ce nu mai e posibil, pentru ca falsul < daca a fost> s-a prescris.
E posibila o revizuire ?
In principiu, aveti dreptate.
Eu as fi vrut sa inteleg ce poate sa faca tata, daca e posibil ce vrea el - anulare hotarare judecatoreasca - si sa incerc sa vorbesc cu el, sa-i explic ca nu e decat pierdere de timp si de bani pentru un teren care si asa nu valoreaza prea mult...
As fi vrut un raspuns concret daca ca e sau nu posibil incat sa am argumente in discutia cu el..
In plus, mama mea ar fi vrut sa stie la ce sa se astepte... Eu sunt un fel de "mediator " intre ei, as vrea sa se rezolve totul amiabil, dar nu am cunostintele juridice necesare.
De aceea am apelat la acest forum...
Poate mai sunt si alte pareri.
Multumesc
Tata spune ca nu a stiut de perfectarea vanzarii in instanta, nu mai recunoaste nici ca a semnat contractul de mana...
A inteles ca pe partea penala nu mai poate face nimic, ca falsul inventat de le s-a prescris, dar el ar vrea anularea hotararii ce tine loc de act autentic, dat de instanta...
E posibil sa solicite anularea sau revizuirea unei hotarari definitive si irevocabile dupa 8 ani ???
Si in cadrul partajului ce sa spuna? Ca el nu stie de vanzare? Ca vrea partea lui obtinuta din vanzare? Erau casatoriti atunci, bunul a fost comun, banii au fost comuni si s-au folosit in interesul familiei. S-au cheltuit dupa atatia ani... Nici nu a fost o suma mare...
Este doar dorita tatalui de a sicana, de a purta pe mama prin tribunale...

VA rog sa-mi spuneti, are vreo sansa sa solicite revizuirea hotararii definitive din 2006 pe motiv ca el considera ca s-a facut un fals si ca a aflat de procesul din 2006 doar in 2014?
Astept parerile dvs.
V-am spus, mama nu are bani de avocat si procese, ar vrea sa stie la ce sa se astepte...
Multumesc!
Amândoi au fost parte in proces, dar tatal fiind plecat din tara, a fost prezenta doar mama care a spus ca stie de vanzare si e de acord cu perfectarea actelor.Contractul de mana e semnat si de mama si de tata. Numai ca tata spune ca nu a semnat el, ca a semnat mama in locul lui, ceea ce e o mizerie din partea lui... El nu mai tinea minte ca s-a perfectat actul la judecatorie, sunt 8-9 ani de atunci. Pur si simplu i-a iesit din cap acel teren, tocmai pentru ca a primit banii de atunci si nu l-a mai interesat. Nici mama nu mai stia exact cum s-a facut atunci...sunt atatia ani...Apoi, tata a plecat apoi din tara si dus a fost...
Initial, ca sa o sicaneze pe mama, dupa divort, a amenintat-o ca face plangere penala pentru fals sub semnatura privata.Cred ca a inteles si el ca in felul acesta nu mai poate sa faca rau, pentru ca daca fapta a fost, presupunem ca a fost,- atunci s-a prescris ( am primit raspuns pe acest forum ).
Asa ca incearca sa obtina bani de la mama pe partea civila, cum ca el nu a stiut de vanzare si ca probabil vrea partea lui din valoarea acelui teren... Banuiesc ca asta vrea... Dar e posibil asa ceva ...
M-ar ajuta raspunsul unui avocat...
Era bun comun, dobandit in timpul casatoriei. In 2005 când s-a facut actul de mana, tata era in tara, a plecat ulterior. Sunt sigura ca parintii au primit bani pe el, a fost o tranzactie normala si banii s-au folosit in casa, pentru diverse nevoi, atunci eram o familie normala, parintii se intelegeau. Parintii au divortat in 2013, dar nu au facut partajul.Tata a fost deranjat de divort si incearca sa faca mizerii la partaj, ca la divort nu a avut ce face, copiii sunt majori...
Deci, poate face probleme mamei? Mama nu stie ce sa faca si nici nu are bani de cheltuit prin procese...
Puteti explica mai in detaliu, domnule avocat?
Adica tatal spune ca nu a stiut de vanzare si poate cere ca valoarea terenului sa intre in masa partajabila? Sub ce forma poate deschide un proces civil ?
Dar, din punct de vedere penal, mai poate face plangere sau e adevarat ca falsul , daca a existat, s-a prescris ?