avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Activitate emijitaru

Activitate emijitaru

Am trimis si catre banca solicitarea au trimis mail automat ca revin cu raspuns.
Intre timp a venit raspunsul de la recuperator si mi-au trimis 2 acte :
- unul in care se arata ca RBS cesioneaza contractul catre ei
- un alt act cu suma defalcata in care se specifica ca :
principal - 0 lei
dobanda - 400 lei
penalitati - 1723 lei .

Ce pot face in aceasta situatie , probabil penalitatile s-au adunat din cauza intarzierii platii de catre asigurator catre banca .. Se poate invoca prescriptia datoriei , s-au daca asiguratorul a facut plata in februarie 2014 se considera intreruperea prescriptiei .

Banca si recuperatorul au incheiat cesiunea in 08.2013, decesul a survenit in 05.2008 moment din care nu s-a mai efectuat nici o plata.
Multumesc anticipat .
Din pacate vorbim de banca RBS care s-a desfiintat ( la ora actuala existand doar o unitate in Romania ce urmeaza a fi vanduta .. nu stiu in ce masura imi vor putea furniza acele acte .

In ce masura este obligata societatea de recuperare de debite sa imi prezinte acele acte si in ce perioada ?

Daca conform celor de la asigurari RBS a confirmat stingerea debitului , atunci cine este rapsunzator de aceasta situatie ?

Daca ii ignor pur si simplu din cauza ca nu imi trimit niste acte doveditoare ( paote mai apar intre timp si alte societati de recuperare cu aceleasi cerinte :)) ) ce pot face ei vorbind de valoarea sumei cerute ? ( instanta , executor ,etc.. )
Buna seara .
Tatal meu a contractat un credit nevoi personale in 2006 pe 4 ani . In 2007 el a decedat si avand o asigurare atasata creditului s-au icneput procedurile pentru intocmirea dosarului .

Din lipsa unor acte la dosar s-a amanat plata asigurarii pana in acest an de catre societatea de asigurari .

Intre timp creanta a fost trimisa catre un recuperator de debite (APS_HOLDING). Acestia ne-au trimis cateva scrisori prin care ne ameninta sa achitam o suma de 5700 lei reprezentand datoria catre banca .

Am luat din nou legatura cu cei de la asigurari si cazul s-a rezolvat in cele din urma , asigurarea platind ( doar )3377 lei suma restanta catre RBS si mi-au confirmat acest lucru printr-un email - spunand citez :


Suma despagubita de compania de asigurari in valoare de 3377.61 RON reprezinta soldul ramas dator la data decesului conform graficului initial de rambursare.

Totodata mentionez faptul ca suma platita In contul RBS a fost confirmata ca fiind cea corecta de catre reprezentantii bancii.

Cu deosebita consideratie,


Surpriza ...

Cei de le recuperare debite ( APS-Holding ) au trimis din nou o scrisoare ca a mai ramas de achitat o restanta ( de vreo 2200 lei ) din totalul sumei datorate .

Am incercat sa le explic ca asiguratorul a achitat debitul si ca banca nu mai are nici o pretentie dar ei sustin ca a mai ramas o restanta .

In ultimul mail oficial pe 23.04 le-am cerut oficial anumite acte din care sa reiasa :

- calitatea lor in relatia cu banca

-calculul sumei cerute de ei defalcat

-copii ale documentelor prin care se face dovada acelei datorii si cum a fost calculata .

La mail am primit un reply ca voi avea un raspuns in 30 de zile .

Astazi in schimb am primit o noua scrisoare de amenintare ca daca nu platim restanta pana pe 23.05 ( 30 de zile de la mail ) vor inainta cazul in instanta .

Raman intrebarile :

Daca debitorul a decedat si cazul a fost aprobat de asigurator si s-a facut si o plata , cum putem din punct de vedere legal opri aceste incursiuni ale recuperatorului ?

Daca nu ni se furnizeaza documentele cerute de ce sa platim acei bani ceruti ?

Daca nu primesc raspunsul in cele 30 de zile e posibil sa se opreasca cu actiunea ?

Ce sfaturi puteti sa imi dati privitor la acest caz , atata timp cat nu vor sa imi spuna cum au calculat suma respectiva.