avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 836 soluții astăzi
Forum Activitate sorinboa

Activitate sorinboa

Multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt.

Daca ma adresez bancii pentru a solicita aceste documente in mod evident nu vor avea ce sa-mi trimita - ma refer la notificarea cu confirmare de primire, pentru ca nu am vazut-o si evident nici nu am semnat asa ceva. Deci, ce valoare poate avea un eventual raspuns ?

Acea contestatie la executarea silita - inteleg ca as putea sa o fac in momentul cand vad decizia de executare efectiv ?, sau ma vor instiinta cumva ca au declansat aceasta procedura in instanta ? Si in acel moment iau legatura cu un avocat si ce anume se va intampla ? - va contesta decizia de executare la nelegitima din partea KRUK, si care va fi deznodamantul ?

multumesc anticipat,

Buna ziua,
Am rugamintea sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea privinta: in 2011 am contractat un credit de nevoi personale de la BCR pe care nu am reusit sa-l achit, inregistrand intarzieri si in cele din urma acesta a fost cesionat catre Kruk. In momentul de fata am primit o instiintare din partea acestora cu suma de plata, care bineinteles ca este mai mare decat creditul initial, adaugandu-se dobanzi, penalitati, etc.
Intrebarile sunt urmatoarele:
1. Celor de la Kruk le-am cerut sa-mi puna la dispozitie contractul de cesiune pe numele meu si suma care atesta creantele invocate. Nu mi-au trimis decat o prima pagina dintr-un contract si o ultima pagina, si nu se specifica nicidecum numele meu acolo. Astfel ei pot inteprinde vreo actiune legala impotriva mea atata timp eu le-am solicitat sa validam creanta declarata de ei dar nu o vor face explicit ?
2. Am studiat contractul incheiat intre mine si BCR si la capitolul cesiune se specifica foarte clar ca , citez: "Banca poate cesiona unui tert drepturile si obligatiile sale din prezentul contract. Banca informeaza imprumutatul cu privire la cesionarea drepturilor ce decurg din contractul de credit, prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire, in termen de 10 zile de la incheierea contractului de cesiune, cesiunea devenind opozabila de la data semnarii recipisei care atesta primirea notificarii".
Cei de la KRUK mi-au trimis, acum cand le-am cerut, o copie a unei notificari care ar fi fost trimisa de catre banca catre mine cu privire la aceasta cesiune, data fiind in termenul precizat de 10 zile, dar in realitate eu nu am vazut niciodata pana acum aceasta notificare si nici nu am semnat vreodata de primire a unei astfel de notificari. In atare conditii aceasta cesiune este valida ? Cei de la kruk au dreptul sa imi ceara ceva sau ramane socoteala mea cu banca.

Multumesc anticipat,

Cu respect,

Sorin Boata