avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Activitate AlparT

Activitate AlparT

Multumesc pentru raspuns
[editat]Sa presupunem am o cabana pe care chiriasii ii distrug,cine este de vina,proprietarul sau chiriasii?Nici acolo nu se face contract la notar,este dat in folosirea cuiva poate gratis,caci e vorba de o cunostinta,care omenesc trebuie sa achita consumurile,iar bunurile furate.De obicei proprietarii au o copie de buletin despre chiriasi si cam atat.Repet editat1. Nu am perceput chirie,adica n-am facut evaziune fiscala.2. Ca trebuia sa verific facturile asta stiam si inainte sa raspundeti Dvs.Am fost plecat si sunt plecat foarte des din oras si verificam facturile cu ajutorul internetului,ca nu am fost atent ca nu plateau consumul sa intamplat din motivul ca singurul lucru ce nu puteam urmarii pe internet era consumul,ce este afisat in bloc,dar din pacate administratorul a murit ce nu stiam si ea ma suna in cazul in care avea ceva de comunicat,eram obisnuit cu acest lucru si stateam linistit.Iar 3. (ce a ce este FOARTE important,iar Dvs. iar nu ati observat in intrebarea mea) au FURAT bunuri din locuinta!
Multumesc pt. rapsuns lui gi-jane2!
Cum as putea recupera bunurile si mai ales banii cu care sunt datornici 4 persoane prin neachitarea facturilor electrica,internet,e-on si consum.Aceste persoane au stat in locuinta mea timp de sase luni,unul dintre ei,este o cunostinta de a mea si ma rugat sa-l las sa stea cateva luni,maxim 3-4 luni fara a platii chirie si din acest motiv nu am facut nici contract de chirie cu ei.In martie am observat ca nu au achitat consumul deloc cat erau acolo,dar restu achitau (eon,electrica,internet).Cand am adus vorba sau suparat,dar au promis ca vor achita si din cauza acesta ca tot asteptam miracolul,nu am dat afara din locuinta,mai ales ca au reusit sa faca niste facturi enorm de uriasa, apoi n-au mai achitat de atunci nici o factura.Acum cam de o saptamana au facut bagajele si au fugit,iar au mai si furat cateva bunuri din locuinta.Am adresa lor,locuiesc la circa 20 de km,dar pana acum nu am facut vizita la ei,ca nu stiu ce ar iesii.M-am gandit la ceva demers legal,dar nu stiu ce as putea sa fac,sa recuperez ceva.
Multumesc pentru raspuns!