avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Activitate Penty

Activitate Penty

Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
Da?! Pacat ca nu mai intrati pe forumul asta. Erati mai intimi si lucrati f fain impreuna. Pe grupul de pe fb nu prea mai stiu cine cum e. Sper ca ati fost ok cu totii.
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
140 de locuri anul acesta.
Discuție Obtinere tutela
Buna dimineata, tuturor.

Va voi expune o problema asa cum mi-a fost expusa si mie si sper ca ma veti putea ajuta cu un sfat:

''Tata a deschis un fel de proces pentru un apartament care apartine unui frate de al lui. Fratele asta e inchis intr-un sanatoriu pt ca are o boala psihica (are adeverinta medicala pt asta). Tutorele celui care e bonlav a fost un unchi de al meu,un alt frate de al tatei care a murit in vara si care beneficia si de aprtament.
Acum ca a murit, tata s-a dus in instanta ca sa obtina el tutela pt fratele asta al lui si sa beneficieze el de apartament. Saptamana trecuta a fost la tribunal sa intrebe ce s-a intamplat cu procesul si astia au spus ca procesul deja a fost, dar s-a anulat pt ca tata nu s-a prezentat.
Tata nu a primit nici o citatie acasa, a fost si la posta si a zis ca nu e nimic trimis pe numele lui. Acum tata vrea sa depuna cererea asta de repunere pe rol dar nu prea stiu cum sa o formulez.''

Ulterior au aflat ca fusese trimisa citatia, dar la o adresa gresita, de asta omul nu a stiut cand sa se prezinte la termene.
Ce va rog este sa-mi spuneti daca intr-adevar trebuie depusa o cerere de repunere pe rol sau altceva. Si cum se procedeaza, exista o forma prestabilita a acestei cereri, unde se depune etc.?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
madalinaflo a scris:

Pt a fi aplicata lg penala romana infractiunilor savarsite in afara teritoriului tarii,potrivit principiului universalitatii,este necesar printre altele ca:
a.fapta sa fie incriminata ca infractiune si in statul in care a fost savarsita
b.sa fie savarsita de o pers juridica straina
c.infractorul,cetatean roman cu domiciliul in strainatate,sa se afle benevol in Ro.

a
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
i_law a scris:

Penty a scris:

i_law a scris:

catalin1980 a scris:

Dc razi i_low,ca am stat pe riscul asta de m a zapacit.am inceput sa vad ce nu trebuie si ce trebuie,nu :))
Nu am partea generala Boroi,iar in institutii nu scrie...

da-mi in privat emailul tau si ti-o trimit eu , partea generala a lui boroi ( sper sa mearga ca inca nu am contul avtiv aici pe avocatnet)


Salut. Ai ceva mai nou de editia a 2-a din 2012?



editia a-2-a din 2012


Ok. Pe aceea o am si eu.
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
i_law a scris:

catalin1980 a scris:

Dc razi i_low,ca am stat pe riscul asta de m a zapacit.am inceput sa vad ce nu trebuie si ce trebuie,nu :))
Nu am partea generala Boroi,iar in institutii nu scrie...

da-mi in privat emailul tau si ti-o trimit eu , partea generala a lui boroi ( sper sa mearga ca inca nu am contul avtiv aici pe avocatnet)


Salut. Ai ceva mai nou de editia a 2-a din 2012?
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
mirei2012 a scris:

Penty a scris:

Am gasit ''Partea generala - Gabriel Boroi, Carla Anghelescu'' editia a 2-a, 2012, are si grile la final.

Cauta ultima editie



Aceasta a 2-a editie din 2012 este cea mai noua pe care o gasesc pe Noul Cod Civil. Poate nu stiu eu unde sa caut dar altceva de la GB pe NCC nu gasesc (hamangiu, beck etc)
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
Am gasit ''Partea generala - Gabriel Boroi, Carla Anghelescu'' editia a 2-a, 2012, are si grile la final.
V-ati folosit de ea, este in regula. de actualitate? Deocamdata am dat de ea in format pdf, vreau sa stiu daca sa o cumpar.
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
Multumesc!
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
Buna. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Ce materiale imi recomandati pentru Civil - Partea generala si Persoanele?
As fi recunoscator daca v-ati limita la recomandari ce se pliaza cerintelor de la INM.
De asemenea, mi-ar fi extrem de folositoare si grile aferente acestei materii.
Imi pare rau ca va intrerup din activitatea, productiva de altfel, in care suntreti angrenati.
Spor!