avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1062 soluții astăzi
Forum Activitate DusanDule

Activitate DusanDule

Am citit ceva si nu stiu exact ce vrea sa spuna , imi puteti explica?
Art. 24 Viza de lunga sedere
(1) Viza de lunga sedere se acorda strainilor,la cerere,pe o perioada de 90 de zile,CU UNA SAU MAI MULTE CALATORII,pentru urmatoarele scopuri :
a)...
b)...
...
f) Reintregirea familiei - strainilor care urmeaza sa intre in Romania in scopul redobandirii unitatii familiale.




Membrului de familie al cetateanului roman cu domiciliul in strainatate i se prelungeste dreptul de sedere temporara pe o perioada care nu depaseste perioada de valabilitate a cartii provizorii de identitate a cetateanului roman.
Buna seara !
Sunt cetatean sarb si vreau sa obtin permis de sedere in Romania(sunt casatorit cu o cetateanca romanca ) am toate actele necesare pentru a depune dosarul . Doar ca am o nelamurire ... Am inteles ca dupa ce predau dosarul voi primi un nr de dosar care atesta ca am predat pentru permisul de sedere. (Mie in 3 iunie imi expira cele 3 luni in care pot calatorii in Europa ) este posibil cu acel numar de dosar sa pot sa calatoresc in Europa in acest timp ? ( Sotia are o firma in Austria si din cand in cand trebuie sa merg si eu acolo ) Cel de la serviciul de imigrari mi-a spus ca pot sta in Romania pana cand imi iese permisul de sedere dar nu stiu daca pot si parasi Romania intre timp . Astept un raspuns . Multumesc