avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate BazavanDani

Activitate BazavanDani

Nu inteleg un lucru pentru ce sa ma inregistrez la agentia de somaj? Stiu ca am timp 60 de zile dupa absolvire sa imi gasesc de munca sau sa imi depun actele de somaj, iar eu m.am angajat in timpul celor 60 de zile. Mai trebuia sa ma inregistrez si la agentia de somaj sau cum?
Buna ziua.
Am revenit cu alta intrebare. Acum ma aflu intr-o situatie total noua. Trebuie sa nasc zilele astea si sunt bulversata tare. Nu mai lucrez cu carte de munca din noiembrie 2013 dar am fost masteranda din 2012 pana in vara asta. Sunt in ultimul an, trebuia sa termin dar din cauza unei restante nu am reusit si din punctul de vedere a celor de la facultate eu sunt absolventa iar anul universitar pentru mine s.a incheiat la sfarsitul lunii iunie chiar daca am restanta si nu am dat dizertatia. Ca sa nu pierd anul m.am reinmatriculat, iar ca sa pot beneficia de indemnizatie si sa am continuitate la sfarsitul lunii august m.am angajat iar la angajare s.au luat in calcul si cele 60 de zile. Dar intrebarea mea acum este urmatoarea: beneficiez de cele 60 de zile daca eu in toamna asta m.am reinmatriculat sau totul a fost in zadar si nu pot aplica nici acum pentru indemnizatie ? (daca nu ma reinmatriculam beneficiam de cele 60 de zile chiar daca eu am restanta si nu am dat dizertatia asa cum au zis cei de la facultate? ) A da si inca o alta intrebare eu nu sunt din Bucuresti iar in buletin inca am domiciliul din orasul natal Galati. Pot sa aplic aici sau trebuie sa merg acasa?
Va multumesc mult pentru raspunsuri!
In caz in care nu pot rezolva eu aceasta problema poate sotul sa beneficieze de indemnizatie fara sa isi ia concediu de crestere a copilului? Sa stau eu acasa 2 ani, el sa munceasca dar sa primim si aceasta indemnizatie, este posibil asa ceva?
Pai nu am cum sa mai dau restanta, care ar fi solutiile in acest caz? Nu mai pot aplica nici pentru somaj nici daca imi retrag dosarul? As mai avea inca o nelamurire... eu am contract de munca in italia dar cu o ora... pot face ceva in legatura cu asta? Pot lua indemnizatie din Romania sau ma impiedica din toate punctele de vedere acest contract in strainatate?
Buna ziua.
Am si eu o intrebare.
Sunt studenta la master an terminal in aceasta vara, din pacate nu o sa reusesc sa imi dau dizertatia din cauza unei restante si ma gandesc sa renunt de tot la master acum sa vine si copilul. La inceputul lui noiembrie trebuie sa nasc. De muncit nu mai muncesc din luna noiembrie anul trecut(2013) dar am continuat cu studiile. Ce trebuie sa fac ca sa pot beneficia de indemnizatie acum ca ma gandesc sa imi retrag dosarul de la master. Pot aplica pentru somaj si sa acopar perioada asta in care nu mai muncesc si nici nu mai studiez? Sau sa nu imi retrag dosarul iar din cauza restantei sa ma declare repetenta si sa ma reinscriu pentru a imi da restanta in anu urmator de studiu. Chiar nu stiu ce sa fac si un raspuns din partea dumneavostra mi-ar fi de mare ajutor.
Va multumesc mult!!!