avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1775 soluții astăzi
Forum Activitate rammonica

Activitate rammonica

Am nascut doar de 3 saptamani (iar CIC1 pt copil cu dizabilitati pana la 3ani este inca in desfasurare pana-n ian2015). Iar solicitarea pt prima de nastere a noului nascut recent am facut-o neoficial, ca si o conversatie pe email cu departam. HR (pt celelalte 2 prime de nastere pt ceilalti 2 copii a fost nevoie doar sa depun certificatele de nastere si am si primit primele de nastere in cont), insa de data aceasta nefacand o cerere efectiv, datata si semnata iar raspunsul a fost la fel de neoficial, ca raspuns in textul email-ului.
Voi face atunci o cerere scrisa, datata si semnata, voi cere nr de intrare/inregistrare oficial si apoi cu raspunsul lor ma voi adresa ITM.
Societarea are sediul central in alt oras, iar eu imi desfasuram activitatea intr-un punct de lucru din alt oras. Ma pot adresa ITM-ului din orasul cu punctul de lucru?
Da, este prevazut in CIM la nivel de unitate. Si solicitand in scris acordarea acelei prime de nastere, mi s-a raspuns:
”Asa cum ti-am comunicat telefonic, prima de nastere nu se poate acorda, atata timp cat contractul individual de munca este suspendat pentru concediu de crestere si ingrijire copil”.
Cui ma pot adresa in continuare?
Multumesc!
Răspuns la discuția INTOARCERE DIN CIC
eu stiu ca salariu mediu pe unitate se acorda daca cererea se face in termen de 6luni de la nasterea copilului.
La primii 2 copii am beneficiat de aceasta prima. Acum, la al 3-lea, mi s-a spus ca nu se mai poate acorda pt ca sunt CIC (avand deci CM suspendat) pt concediu cu al 2-lea copil, timp in care s-a nascut al 3-lea. Asa este? Sau este un act de rea vointa?
Multumesc anticipat.