avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Activitate avramignat

Activitate avramignat

Ma faceti rau dar ati citit pe sarite mesajul meu. Eu nu am spus ca ar trebui sa primesc vreun divident, desi legal ca si actionar mi s-ar cuveni. Dar nu despre asta e vorba. Profitul respectiv e mic (banii din firma se scot oricum prin alte metode nu prin dividente), am spus despre profitul firmei ca sa se inteleaga ca nu este o firma cu datorii sau probleme. Intrebarea mea e strict din punct de vedere legal cum poate functiona o firma fara ca un actionar cu 50% sa puna macar o semnatura undeva timp de 4 ani? Eu nu sunt disparut in misiune de 4 ani, am adresa in Romania unde si locuiesc, am mail, telefon etc. si n-am fost contactat niciodata in legatura cu vreo problema. Repet, nu despre bani e vorba aici

Mandatul expres nu trebuie facut in fata unui notar? Ca atunci oricum n-am rezolvat nimic.
Buna ziua,

Societate comerciala cu 2 asociati 50-50 si 4 administratori. Eu si asociat si aministrator in firma. De 4 ani nu am mai avut nici o legatura cu firma, adica nu am mai semnat absolut nici un act, nu am primit nici un fel de divident, nu am primit vreo convocare pentru AGA nici oficial nici macar verbal. Practic nici nu am stiut ca firma mai functioneaza. De curand mi s-a pus in vedere ca ori imi cedez aciunile celuilalt asociat ori el se retrage din firma. Am studiat la finante si am avut surpriza sa constat ca firma a depus toate bilanturile in ultimii ani si chiar a declarat profituri in fiecare an. Intrebarea mea este daca o firma poate functiona normal mai mult de 4 ani fara absolut nici o legatura cu un actionar care are jumatate din actiuni? Sa ma astept ca cineva a semnat acte in numele meu? Mentionez ca nu mi s-a interzis accesul la nici un fel de act al firmei dar nu ma pot deplasa la sediul social al firmei nefiind in tara si oricum n-as vrea sa iasa scandal cu celalalt actionar in caz ca nu e nimic incorect. Mi se pare un pic ciudat ca 4 ani o firma face profit si un actionar sa nu fie nici macar informat formal de activitatea firmei, de dividente nu zic ca nu stiu chiar exact cum functioneaza.

Deasemenea, daca doresc sa cedez partile mele sociale celuilalt actionar se poate fara ca eu sa revin in tara si sa fiu acolo personal? Sa-i trimit actele semnate prin curier de ex.

Multumesc.