avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 890 soluții astăzi
Forum Activitate grun_2014

Activitate grun_2014

@AvocatRemes

Constructia gardului a fost facuta de mine exclusiv; nu a participat nimeni altcineva.
Nu imi este clar 100% ce inseamna " semn de necomunitate", presupun ca este orice semn care poate indica faptul ca proprietatea respectiva nu este un bun comun; daca e asa, atunci nu ar trebui sa fie niciun semn de necomunitate.

Precum spuneam, n-am nicio problema cu "gardul" sau "capra" vecinului, ci cu modul in care s-a desfasurat modificarea fara acordul/instiintarea mea; in plus, grosimea noului gard este (evident) mai mare decat cea anterioara si o parte din aceasta grosime este pe terenul meu fara ca eu sa-mi doresc acest lucru.


@legalmgm

Gardul este edificat pe limita comuna a proprietatilor; jumatate de temelie la mine, jumatate de temelie la vecin.


Gardul initial are toate cele de mai sus (proiect, autorizatie de constructie, receptie, acordul proprietarului vechi).


Multumesc frumos !
Buna ziua,


Zidul este construit dupa Octombrie 2011.

Intrebarea este daca nu avea nevoie si de acordul meu. Altfel, maine pot sa daram zidul facut de el si sa-l pun pe al meu la loc, nu ? Si tot asa, o tinem in daramari si recladiri. :)


Multumesc !
Buna ziua,

Situatia pe care o raportez este in felul urmator:
- intre 2 proprietati exista gard despartitor construit de care mine (cu proiect, fundatie si tot ce trebuie); gardul este facut din panouri de plasa bordurata
- noul vecin - fara sa ma anunte - a daramat/taiat o bucata din acest gard pentru a-si face el gard din alt material (BCA); m-am trezit peste noapte cu gardul taiat si inlocuit


Intrebarile sunt:
- avea voie sa faca asa ceva fara acordul meu ? Daca nu, care sunt caile de atac daca nu ajungem la o intelegere amiabila.
- avea voie sa modifice tipul de material din care-i facut gardul fara re-proiectare ? Avea nevoie de ceva avize noi ?
- exista aspect penal in actiunea lui ? Ma gandesc aici la incalcarea proprietatii, deoarece noua bucata de gard intra cu cativa cm in terenul meu (chiar data e facut pe temelia existenta).


Multumesc anticipat !