avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Activitate MirceaIulian

Activitate MirceaIulian

Buna ziua !

As vrea sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Sunt intr-o situatie care nu depinde de mine (nu se poate dovedi acest lucru) dar ar putea fi intoarsa impotriva mea cu mare usurinta. Singura mea aparare ar fi sa inregistrez fara stirea persoanei respective o convorbire telefonica dintre mine si aceasta iar in caz ca in final vrea sa ma scoata pe mine tap ispasitor sa pot folosi acea convorbire inregistrata in apararea mea.
Am voie din punct de vedere legal sa fac asta ?
Proba va fi luata in considerare in cazul unui proces ?

Multumesc !
Buna ziua !

As vrea sa stiu daca esti obligat sa-ti iei concediu. Stiu ca angajatorul este obligat de lege sa-ti dea concediu sau, in anumite situatii, sa-ti ofere o compensare in bani in cazul in care serviciul este de asa natura incat sa nu permita concediul de odihna.
In restul situatiilor angajatorul este obligat sa-ti dea concediu de odihna. Acuma vreau sa va intreb urmatorul lucru: daca tu nu vrei sa-ti iei concediu odihna se poate sau esti obligat sa-ti iei concediu de odihna daca asa vrea angajatorul ?
Daca este asa atunci as vrea sa stiu care ar fi acel minim de zile pe care sunt obligat sa le iau ?

Multumesc !