avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inregistrarea convorbirii fara consimtamant si ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inregistrarea convorbirii fara consimtamant si utilizarea acesteia in cazul unei acuzatii ?

Buna ziua !

As vrea sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Sunt intr-o situatie care nu depinde de mine (nu se poate dovedi acest lucru) dar ar putea fi intoarsa impotriva mea cu mare usurinta. Singura mea aparare ar fi sa inregistrez fara stirea persoanei respective o convorbire telefonica dintre mine si aceasta iar in caz ca in final vrea sa ma scoata pe mine tap ispasitor sa pot folosi acea convorbire inregistrata in apararea mea.
Am voie din punct de vedere legal sa fac asta ?
Proba va fi luata in considerare in cazul unui proces ?

Multumesc !
Ultima modificare: Marți, 1 Iulie 2014
MirceaIulian, utilizator
De inregistrat puteti inregistra dar depinde de multe dupa aceea.
Depinde ce contine inregistrarea si daca e sau nu relevanta.
Pate sa fie proba chiar impotriva dvs.
Ultima modificare: Miercuri, 2 Iulie 2014
Admin, administrator

Parerea mea este ca aveti acesta posibilitate, C.p.p. prevede ca inregistrările efectuate de părţi sau de alte persoane, constituie mijloace de probă când privesc propriile convorbiri sau comunicări pe care le-au purtat cu terţii si orice alte înregistrări pot constitui mijloace de probă dacă nu sunt interzise de lege.
In Romania nu prea exista aparari pe asa ceva de cativa ani buni...
De putut se poate orice ca toti zic ca in Romania orice se poate...

Dar...nimic nu e sigur niciodata...
E de actualiatate subiectul Mircea Basescu si inregistrarile facute de familia Mondialului.
Acolo se poate vorbi de un scop legitim.
A fost vorba de o infractiune comisa anterior si dorinta de a se recupera banii care sustine ca au fost dati cu un scop anume...
Poate si SRI avea ceva interceptari telefonice...

Alte discuții în legătură

Sunt toate convorbirile telefonice inregistrate? masterand07 masterand07 Curiozitatea mea se refera la situatia tuturor convorbirilor telefonice. Sunt ele inregistrate in vreun mod? De exemplu, daca intr-o convorbire telefonica s-a ... (vezi toată discuția)
Sunt valabile inregistrarile telefonice ca si proba in instanta? catacata2011 catacata2011 Buna seara! ma adresez celor care au la cunostinta urmatoarea problema! inregistrarile convorbirilor telefonice sunt considerate probe in instanta?Si ma refer ... (vezi toată discuția)
Furt informatii - inregistrat audio adriantemax adriantemax In ce masura sunt valabile interceptarile audio realizate la un birou. Spre ex sa lase cineva un mp3 player pe "record" care poate ramane si 20 de ore si sa ... (vezi toată discuția)