avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sunt toate convorbirile telefonice inregistrate?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sunt toate convorbirile telefonice inregistrate?

Curiozitatea mea se refera la situatia tuturor convorbirilor telefonice. Sunt ele inregistrate in vreun mod? De exemplu, daca intr-o convorbire telefonica s-a savarsit o infractiune cu excutare prompta (amenintare, santaj), s-ar putea obtine un desfasurator al discutiei de la compania de telefonie? sau unica varianta este aplicarea art 91 indice 1 alin.8 :-/
toate sunt inregistrate. doar instanta de judecata poate emite adresa catre operatorul de telefonie mobila pt obtinerea desfasuratorului.
Convorbirile telefonice nu sunt inregistrate intr-o baza de date, cu exceptia celor care sunt ascultate cu aprobarea parchetului, DNA, sau cele ascultate si inregistrate in mod fraudulos .
Legea 298/2008 prevede stocarea timp de 6 luni a urmatoarelor date despre toate conversatiile telefonice: sursa, ora, durata, destinatar, retea. Este ilegal a retine continutul efectiv al conversatiilor.

Prin urmare, operatorul de telefonie mobila are un "desfasurator" cu cand a inceput si cand s-a incheiat un apel, nu are continutul efectiv (ce s-a spus).
Legea nr 298 / 2008 este suspendata de Curtea Constitutionala.Deci, nu se aplica in prezent.
Sa o credeti dvs. ca nu s-ar fi inregistrat convorbirile...

avocat Claudiu Lascoschi
pana la urma se poate intra si in posesia convorbirii verbale(ce sa vb )sau doar sursa data ora etc

Alte discuții în legătură

Inregistrare ilegala monicanico monicanico Am fost inregistrata ilegal in magazinul meu de catre fostul sot,dupa care continutul inregistrarilor a fost facut public la mai multe persoane din orasul ... (vezi toată discuția)
Inregistrare telefonica Consilier juridic Dana Maxim Consilier juridic Dana Maxim Stimati Colegi, Se poate dispune inceperea urmaririi penale pe baza unor inregistrari telefonice fara autorizarea motivata a judecatorului, doar pe baza ... (vezi toată discuția)
Inteceptari telefonice - trebuie sa fii anuntat? xuser xuser Trebuie sa fii anuntat daca ti s-a interceptat telefonul? (ma rog dupa terminarea Up,etc) Am auzit la stiri ceva genul \"Dosarul Alro Alatina a fost inchis ... (vezi toată discuția)