Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Telefon ascultat?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Telefon ascultat?

Buna ziua! De cateva zile mi se aude telefonul cu ecou. Am introdus cartela in alt telefon si observ ca se aude la fel. Am un prieten peste care a intrat politia acum ceva timp ..e posibil din cauza lui sa imi fie si mie ascultat telefonul. Nu vreau sa pic la mijloc pentru nimic.
Este posibil sa fiti dvs ascultat daca exista suspiciuni cu privire la pregatirea unor infractiuni.
Insa nu aveti cum sa stiti acest lucru.
Ascultarea telefonului nu produce ecou, pentru simplul motiv ca este vorba de simpla copiere (stocare) a unor date digitale care trec printr-un server. Astfel de copiere nu altereaza in niciun fel comunicarea. Deci nu exista niciun simptom prin care sa va puteti da seama ca telefonul este sau nu ascultat. Mai mult, smartphone-urile pot fi infectate si poate fi ascultat tot ce vorbiti in casa, deci nu doar in timp ce dati telefon. La fel se poate intampla cu laptopul sau PC-ul dotat cu webcam. In afara de ascultat, poate fi privit si inregistrat tot ce se vede prin camera. Pana si consola de jocuri sau Smart-TV-ul pot fi folosite in acest scop (daca au camera sau microfon, eventual in telecomanda). Acest lucru nu este apanajul exclusiv al statului, exista destui hackeri care pot face asta. Google de exemplu Profesorul de spioni.
tgeorgescu, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~