Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inregistrarea convorbirii fara consimtamant si ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inregistrarea convorbirii fara consimtamant si utilizarea acesteia in cazul unei acuzatii ?

Buna ziua !

As vrea sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Sunt intr-o situatie care nu depinde de mine (nu se poate dovedi acest lucru) dar ar putea fi intoarsa impotriva mea cu mare usurinta. Singura mea aparare ar fi sa inregistrez fara stirea persoanei respective o convorbire telefonica dintre mine si aceasta iar in caz ca in final vrea sa ma scoata pe mine tap ispasitor sa pot folosi acea convorbire inregistrata in apararea mea.
Am voie din punct de vedere legal sa fac asta ?
Proba va fi luata in considerare in cazul unui proces ?

Multumesc !
MirceaIulian, utilizator
orice inregistrare fara consimtamant este legala atat timp cat persoana care face inregistrarea participa activ in conversatia care se inregistreaza. este preferabil sa faceti inregistrarea fata in fata (ascundeti aparatul intr-un buzunar si microfonul sub camasa-bluza s-au sub guler). aceast tip de inregistrare are mai multe sanse sa fie admisa ca proba, decat inregistrarea conversatiei telefonice. apoi, in cazul inregistrarii conversatiei prin telefon cealalta persoana poate nega ca ati discutat cu ea si sunt sanse ca instanta sa respinga proba. oricum, admiterea ca proba in instanta depinde de cat de relevant este ceea ce sa discutat si inregistrat.
cuziamusia, utilizator
Depinde in mod deosebit scopul dupa parerea mea.
Nu cred ca daca scopul nu este cert licit instanta va admite o astfel de proba.
Dar...depinde de la caz la caz si de la aparare la aparare asa ceva.
Nimic nu este cert stabilit mai inainte de a se stabili...
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Depinde in mod deosebit scopul dupa parerea mea.
Nu cred ca daca scopul nu este cert licit instanta va admite o astfel de proba.
Dar...depinde de la caz la caz si de la aparare la aparare asa ceva.
Nimic nu este cert stabilit mai inainte de a se stabili...

Domnule avocat, postarile dvs, intotdeauna imi descretesc fruntea.