avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Activitate iulianadinu

Activitate iulianadinu

Buna ziua! Nu o dau dupa cires:). Probabil ca voi monta noile apometre. Intotdeauna m-am supus hotararilor luate de adunarea generala, dar intotdeauna veneau la usa cu tabel nominal si fiecare isi exprima parerea. De data aceasta, hotararea a fost luata in urma cu un an, fara tabel nominal, fara intrebari. Nici macar nu a fost afisat ce s-a discutat in sedinta, asa cum prevede legea 196. Ne-am trezit cu afisul lipit pe usa liftului si a doua zi la 10 dimineata cu doi domni care voiau sa schimbe apometrele. Nu era normal, mai intai sa facem o verificare metrologica a aparatelor deja existente? Sau sa ne ofere posibilitatea de a alege fiecare, daca doreste, sa faca o noua investitie? Aparatele au fost curatate acum 3 ani cand am cumparat apartamentul. Intotdeauna am dat consumul in perioada ceruta de administratie, am permis accesul pt verificare. Nici macar nu stim ce firma vine sa schimbe apometrele si ce costuri ulterioare implica noile apometre (citire, calcul). Stim doar ca TREBUIE sa le schimbam OBLIGATORIU ( asa cum era pe afis) , si multi locatari de pe scara s-au speriat de pausal. Poate ca legea e ambigua, dar in unele locuri e foarte clara ( aici ma refer la modalitatile de anuntare a locatarilor despre sedinta si despre afisarea deciziilor luate). Si poate ca mai presus de lege, trebuie sa ne comportam omeneste si cinstit unii cu altii.

Adam Grecu a scris:

Totusi, ar trebui explicat poate si aici - ca acest lucru s-a mai scris pe forum, avantajele folosirii apometrelor cu citire radio, iar @latka, este cel mai in masura sa faca acest lucru.
Si la noi in asociatie (504 apt), doar un singur proprietar nu a permis montarea acestu apometru cu citire radio. Nu am fi avut nicio problema cu aceasta, dar obligatia omului este ca in fiecare luna, pe data de ..., sa-si citeasca index-ul si sa-l comunice la asociatie, or acesta nu o face aproape niciodata, astfel incat suntem nevoiti sa merge la usa lor cu saru mana... Dialogul este cam asa:
- Buna ziua
- Aaaaa, doriti sa va dau index-ul !
- Da, doamna, avem o dorinta irezistibila de a sti ce consum ati realizat in luna....
_ Asteptati
- Dupa 10 minute, vine la usa si ne comunica index-ul...
Este drept ca, o singura data ne-a permis sa-i facem noi citirea. Index-ul gasit nu avea nicio concordanta cu cele declarate anterior de catre proprietar, ca drept dovata ca noua ni se comunicau doar niste avioane...
Nu se poate nici asa. La proxima AG vom discuta aceste aspecte si se va hotari cum vom proceda.
Ideea este ca, vom avea grija sa-l invitam pe proprietar sa participe (in ultimii 10 ani nu a participat niciodata la lucrarile AG).
..........................................
Acum, @iulianadinu, daca ati ramas singura proprietara aflata in aceasta situatie, ce tot va ascundeti dupa cires... Nu vreau sa va intreb de cand aveti apometrele normale, daca le-ati mai intretinut/curatat de depuneri, dfaca acestea se mai incadreaza in clasa de precizie acceptata. Daca ati participat la AG unde s-a hotarat schimbarea apometrelor si unde puteati avea toate informatiile, daca, daca...
Pe de alta parte, nu sunt de acord in totalitate cu argumentele aratate de catre @latka. Dupa cum observati, Legea spune vrute si nevrute, dar sunt lasate la indemana hoatararilor AG, a regulamentelor interne, numeroase masuri pe care proprietarii trebuie sa le respecte, acolo in condominiu lor. Nu vreau sa avem contraziceri, chiar si pe aceasta amarata de masura luata de AG. (noi aici la asociatie am fost reclamati la Primarie de catre o proprietara care afirma ca:
... m-am trezit ca asociatia mi-a repartizat suma de 100 de lei fara sa fiu intrebata, fara sa stie cineva... cu toate ca la o adunare de casa scarii, proprietaruii au hotart sa-si schimbe geamurile de pe casa scarii - vechi de peste 40 de ani si care prezentau riscul de cadere pe trotuar a unor geamuri, cu unele noi. La avizier era si o informare cu cele hotarate in respectiva sedinta, unde doamna nu a participat).
Unde mai pui ca repectiva doamna are si pregatire juridica, dar s-a "trezit", asa ca din somn, ca are repartizata aceasta suma.
Ce vreau sa spun? Vreau sa spun ca daca nu anunti - nu este bine, daca anunti - iar nu este bine, deoarece am fost pusi in fata faptului implinit... Pai cum trebuie sa procedam oameni buni ?
Cu stima AG.

Multumesc pt raspuns. Administratia spune a s-a facut o adunare generala anul trecut in primavara si ca atunci s-a luat aceasta hotarare. In decurs de 1 an nu am fost informati despre acest lucru, cu toate ca lunar am mers sa platim intretinerea ( deci ne puteau spune).

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Ar trebui facuta o adunare generală si sa decidă majoritatea.
Administrația nu are dreptul de a decide singura.

Buna seara,
In blocul in care stau sunt apometre de cativa ani. Acum cateva zile, printr-un afis nesemnat sau stampilat, lipit pe usa liftului, eram anuntati ca se vor schimba apometrele vechi cu unele cu radiofrecventa. Pe anunt era cu rosu scris ca aceasta schimbare este obligatorie si cine nu va face acest lucru va fi trecut la pausal. Ne poate obliga administratia la inlocuirea apometrelor? Nu am fost intrebati daca dorim acest lucru, nici nu ni s-a spus ce firma se va ocupa si ce costuri implica citirea ulterioara a apometrelor . Daca eu dau consumul ca si pana acum, pe un formular primit de la administratie, ma poate pune la consum pausal?
Multumesc.
Buna ziua,
As dori sa ma sfatuiti in urmatorul caz : am gasit un apartament pe care am vreausa il cumpar. Proprietarul mi-a zis ca are toate actele in regula insa in momentul in care am ajuns la notariat s-a dovedit faptul ca proprietarul mostenise apartamentul de la mama lui ( care a decedat )si ca apartamentul fusese cumparat prin legea 112. De la notariat i s-a comunicat vanzatorului ca trebuie sa aduca mai multe declaratii de la primarie si abia apoi se poate face un precontract. Intrebarea mea este : cat de riscant este pentru mine ca si cumparator sa achizitionez acest apartament , chiar daca vanzatorul aduce declaratiile cerute ? Ma pot trezi cu vechiul propritar sau urmasii acestuia sa ceara retrocedarea proprietatii ?
Cu multumiri,
Iuliana