avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Activitate iria

Activitate iria

Discuție carte munca
Contractul meu cu firma X se termina pe 11.07.2014 ca sa am continuitate su sa beneficiez de c c c si indemnizatie trebuie k firma Y care ma angajeaza sa faca contractul incepand neaparat cu data de 12.07.2014 ???
multumesc
asta ma interesa daca cele 12 luni trebuie lucrate neaparat la acelasi angajator :)

momentan sunt in preaviz dar daca reusesc sa ma angajez imediat presupun ca nu exista intrerupere ?
Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

INTREBARE : daca am lucrat 4 ani si ceva fara intrerupere si apoi m-au dat afara pe motivul desfiintarii postului daca imi gasesc imediat si nu intrerup veniturile supuse impozitului beneficiez de indemnizatie de crestere a copilului ca am inteles ca de concediu pre si post pot beneficia daca raman gravida peste 1-2 luni sa zicem :)