avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1907 soluții astăzi
Forum Activitate mynoady

Activitate mynoady

Buna seara. Va rog sa ma lamuriti in privinta procedurii de obtinere a concediului de crestere a copilului pana la varsta de 2 ani.
Sunt angajata cu contract de munca pe perioada determinata ( prelungirea duratei contractului de munca este pana la data de 08.02.2015).
Sunt insarcinata si urmeaza sa nasc la sfarsitul lunii august 2014.
Cunosc ca pe durata concediului de maternitate , contractul meu de munca este suspendat de drept. Dupa ce concediul de maternitate va lua sfarsit, vreau sa solicit concediul pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani.
In baza cererii pe care o voi depune , angajatorul va emite o decizie prin care contractul meu de munca va fi suspendat pe intreaga perioada a concediului de crestere a copilului.
intrebarea mea este cum voi proceda dupa ce imi expira prelungirea duratei contractului de munca? Dupa data de 08.02.2015 , ce formalitati trebuie sa urmez pentru a ramane in continuare in concediu pana implineste copilul 2 ani? Ma afecteaza intr-un fel faptul ca am avut contract pe perioada determinata? Exista doar riscul de a nu mai fi angajata la acelasi loc de munca in anul 2016 ?
De fapt , inceteaza suspendarea contractului de munca cand ar trebui sa imi reiau activitatea in anul 2016 sau odata cu expirarea contractului de munca , de pe 09.02.2015?
Care sunt pasii de urmat in cazul meu pentru obtinerea concediului de cresterea copilului pana la varsta de 2 ani?
Va multumesc anticipat! Astept raspuns cat mai repede posibil.