avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate dan20362003

Activitate dan20362003

Discuție Intrebare
In septembrie 2008 am achizitionat o masina Ford Focus de la dealer local, pentru care am achitat o taxa de poluare de 1.717 lei. Pot recupera aceasta taxa ?
Răspuns la discuția Invatamant
Buna ziua !
La primul meu mesaj s-a strecurat o eroare : era vorba de studii S si nu SSD.
Intre timp am primit un alt raspuns la intrebarea pusa : in cat timp se poate trece de la o treapta la alta in invatamant, ca informatician.
Iata raspunsul :
Conditia minima de trecere de la o treapta la alta este de 1 an conform hg 749 din 23 X 1998
in baza art. 26 din anexa (pentru toate functiile didactice auxiliare si nedidactice)
Conditia necesara pentru a se trece de la o treapta la alta este ca persoana in cauza
sa depuna o cerere la conducerea unitatii. Conducerea unitatii poate sa aprobe sau nu.
Trecere la o treapta superioara nu inseamna cresterea implicita a salariului.
Pentru ca salariul sa creasca este necesara evaluarea.
Evaluarea se face de catre angajator pana in luna mai 2007.
Daca iti face evaluarea in ianuarie criar din ianuarie poti beneficia de salariu marit.
O alta conditie foarte importanta atunci cand se face marire
este ca administratorul financiar (contabilul) sa prevada un buget pentru
salarii mai mare astfel incat sa se incadreze in cheltuieli
Care raspuns este corect ?
Un an sau @ ?
Discuție Invatamant
Buna ziua !
Sunt angajat ca informatician II cu SSD ( TCM + curs postuniv. informatica ) din data de 1.02.2005. la un colegiu.
Intrebari :
Am dreptul de a trece pe urmatoarea treapta de salarizare ? ( informatician I ) ?
Pot schimba incadrarea informatician cu inginer de sistem si trecerea pe urmatoarea treapta de salarizare ( inginer sistem I ) si daca da in ce conditii ?