avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1336 soluții astăzi
Forum Activitate daniela_tomescu

Activitate daniela_tomescu

Multumesc pentru raspuns!
Stiu ca este un singur succesor, nimeni nu a intervenit, dar o graba a lui cred ca exista, avand mari probleme cu un mare credit restant.
Buna ziua!
Unchiul meu, fratele mamei, un barbat de 65 de ani, diagnosticat brusc, dupa Pasti, cu dementa vasculara mixta, desi pana de Florii a fost perfect lucid, a fost cazat la un camin de batrani particular de catre nora si unicul fiu al acestuia. Fiecare usa este incuiata, acccesul tuturor este exclusiv controlat de catre patroni pas cu pas. La poarta nu au firma, interfonul nu functioneaza, accesul se face doar in baza unui numar de telefon mobil postat pe internet, evita declararea numelui, atat al lor cat si al doctorului cu care colaboreaza. Exista totusi un cadru legal! Omul nu este o simpla marfa! Familia mea a reusit sa-i faca o singura vizita, dupa care am primit interdictia de a-l mai vedea, sub acuzatia ca-l nelinistim, amintindu-i conflictele avute cu fiul sau, ca-l montam impotriva nurorii sale si a fiului sau, lucruri total false, insisi patronii fiind de fata pe tot parcursul vizitei noastre, ca mai apoi sa soseasca si fiul cu nora sa. Dupa acea unica vizita, patronii caminului au refuzat sa ne deschida chiar si poarta pentru a discuta, explicand ca au contract cu nora si cu fiul si ca au drept de selectie a clientilor, iar accesul nostru depinde exclusiv de acordul celor doi. Au motivat ca au clauza in contract de a nu deranja clientul (nora), nemaicontand daca motivatia este total eronata, falsa, subiectiva, mai mult ei facandu-se partasi, complici la aceasta. Chiar asa au spus: ca in curtea lor doar ei decid si ca altul este clientul lor, cel care le-a adus pacientul, care le plateste lunar (din pensia lui), ca nu se baga in discutii familiale, insa le creeaza, sunt complici in acuzele false aduse, desi au fost de fata! As dori sa ma lamuriti pana unde merge libertatea acestor patroni si totodata ingradirea noastra, incalcarea dreptului de a ne vedea ruda de gradul I in cazul mamei, sora pacientului. Am neincredere si asupra primirii tratamentului medicamentos necesar prescris. Sunt convinsa ca ar trebui sa fie mult mai transparenti, ca orice institutie si ca au anumite obligatii, trebuie sa fie supusi unor verificari periodice de specialitate efectuate de stat, unei acreditari etc. sa raspunda de unele decizii abuzive sau sa prezinte o argumentatie reala, valabila legal, care se poate verifica, intr-o asemenea interdictie impusa mamei! Va rog sa ma ajutati cu un sfat! Am vrea doar sa-l putem vedea si sa ne asiguram ca este totul in regula! Va multumesc anticipat!