avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate MariaNemteanu

Activitate MariaNemteanu

Răspuns la discuția Neacordare de prioritate
Cel de al treilea autoturism era si el in miscare, masina prietenului fiind proiectata in cea de a treia in urma impactului.
La neacordarea de prioritate pt cite luni i se poate suspenda carnetul?Trebuie sa dea apoi un examen pt redobindirea lui?
Am si eu o cunostinta care a avut un accident in urmatoarele conditii:
-semnul de prioritate nu a fost vizibil din cauza frunzelor unui copac,
-masina care venea de pe drumul cu prioritate depasa cu mult viteza admisa
-era o masina decapotabila cu 2 locuri iar pe locul din dreapta statea o femeie cu un copil de 2 ani in brate , fara centura
-masina in care era cunostinta mea circula cu 40 Km la ora , fapt confirmat de blocarea vitezometrului
-nu au rezultat victime omenesti in urma accidentului, copilul fiind luat preventiv si controlat la spital, avind decit o mica zgarietura si fiind mai mult speriat, a plecat acasa dupa 4 ore de cercetari,ne mai fiind necesara revenirea lui in spital in decurs de 3 zile
-au fost decit pagube materiale, fiind implicata si o a 3 masina din cauza vitezei excesive pe care o avea autoturismul de pe drumul cu prioritate, impingind masina cunostintei in alt autoturism
Cine se face vinovat si care sunt pedepsele pt cele intimplate ( avind invedere ca semnul de prioritate nu era vizibil , fiind mai multe reclamatii si accidente produse din acest motiv in acel loc)