Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Neacordare de prioritate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Neacordare de prioritate

Am si eu o cunostinta care a avut un accident in urmatoarele conditii:
-semnul de prioritate nu a fost vizibil din cauza frunzelor unui copac,
-masina care venea de pe drumul cu prioritate depasa cu mult viteza admisa
-era o masina decapotabila cu 2 locuri iar pe locul din dreapta statea o femeie cu un copil de 2 ani in brate , fara centura
-masina in care era cunostinta mea circula cu 40 Km la ora , fapt confirmat de blocarea vitezometrului
-nu au rezultat victime omenesti in urma accidentului, copilul fiind luat preventiv si controlat la spital, avind decit o mica zgarietura si fiind mai mult speriat, a plecat acasa dupa 4 ore de cercetari,ne mai fiind necesara revenirea lui in spital in decurs de 3 zile
-au fost decit pagube materiale, fiind implicata si o a 3 masina din cauza vitezei excesive pe care o avea autoturismul de pe drumul cu prioritate, impingind masina cunostintei in alt autoturism
Cine se face vinovat si care sunt pedepsele pt cele intimplate ( avind invedere ca semnul de prioritate nu era vizibil , fiind mai multe reclamatii si accidente produse din acest motiv in acel loc)
MariaNemteanu, utilizator
Dupa precizarile dv,vinovat se face soferul care venea de pe drumul fara prioritate care nu a acordat prioritate autovehicului care se deplasa pe drumul cu prioritate
Consecintele le suporta soferul vinovat=cunostiinta dv
Autoturismul nr 3 se afla in miscare sau era parcat ?
Cum s-au inteles partile sa solutioneze,prin intelegere amiabila ?
Daca partile nu se inteleg amiabil,cunostiinta dv urmeaza sa suporte sanctiunea dispusa de politie amenda,suplimentar sa suporte c/v reparatii la cele 3 autovehicule implicate in eveniment
ynocentta a scris:

Daca partile nu se inteleg amiabil,cunostiinta dv urmeaza sa suporte sanctiunea dispusa de politie amenda,suplimentar sa suporte c/v reparatii la cele 3 autovehicule implicate in eveniment

Intelegerea amiabila poate interveni numai daca au fost maxim 2 autoturisme implicate in accident.

In acest caz, nu se poate merge pe intelegere amiabila deoarece e vorba de 3 autoturisme.
Cum cunostinta avea asigurare, ceilalti isi vor repara masinile pe asigurarea lui, iar el se poate indrepta impotriva celor responsabili de semnalizarea rutiera pt a-si recupera prejudiciul pt ca isi va repara masina pe banii lui.
Banuiesc ca au fost deja la politie pt stabilirea viovatiei celor implicati si sa va dea dovada de reparatie.
E posibil ca prietenului sa ii fie suspendat dreptul de a conduce o luna pt neacordare de prioritate.
gi-jane2, moderator
Car3men a scris:

In acest caz, nu se poate merge pe intelegere amiabila deoarece e vorba de 3 autoturisme.

Atentie sporita,deoarece daca analizati temeinic succesiunea de evenimente este vorba despre 2 tamponari succesive
Imi permit sa exprim opinie in acest caz,deoarece personal am fost implicata intr-o situatie identica,mai mult ultimul autovehicul implicat in tamponare a avut si victima soferul
Datorita victimei de la auto nr 3 , personal am apelat serviciul de urgenta,inclusiv agentul constatator dupa analiza succesiunii evenimentelor a concluzionat ca a doua tamponare a fost generata exclusiv datorita coliziunii dintre auto nr 1 si nr 2 ,care datorita impactului,la interval de cateva secunde a tamponat auto nr 3
In final ,s-a incheiat intelegere amiabila distincta intre soferul auto 1 cu ceilalti doi
ynocentta, utilizator
Cel de al treilea autoturism era si el in miscare, masina prietenului fiind proiectata in cea de a treia in urma impactului.
La neacordarea de prioritate pt cite luni i se poate suspenda carnetul?Trebuie sa dea apoi un examen pt redobindirea lui?
MariaNemteanu, utilizator