avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Neacordare de prioritate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Neacordare de prioritate

Am si eu o cunostinta care a avut un accident in urmatoarele conditii:
-semnul de prioritate nu a fost vizibil din cauza frunzelor unui copac,
-masina care venea de pe drumul cu prioritate depasa cu mult viteza admisa
-era o masina decapotabila cu 2 locuri iar pe locul din dreapta statea o femeie cu un copil de 2 ani in brate , fara centura
-masina in care era cunostinta mea circula cu 40 Km la ora , fapt confirmat de blocarea vitezometrului
-nu au rezultat victime omenesti in urma accidentului, copilul fiind luat preventiv si controlat la spital, avind decit o mica zgarietura si fiind mai mult speriat, a plecat acasa dupa 4 ore de cercetari,ne mai fiind necesara revenirea lui in spital in decurs de 3 zile
-au fost decit pagube materiale, fiind implicata si o a 3 masina din cauza vitezei excesive pe care o avea autoturismul de pe drumul cu prioritate, impingind masina cunostintei in alt autoturism
Cine se face vinovat si care sunt pedepsele pt cele intimplate ( avind invedere ca semnul de prioritate nu era vizibil , fiind mai multe reclamatii si accidente produse din acest motiv in acel loc)
Ultima modificare: Miercuri, 18 Iunie 2014
MariaNemteanu, utilizator
Cel mai recent răspuns: GermanAlex , utilizator 23:21, 20 Iunie 2014
Dupa precizarile dv,vinovat se face soferul care venea de pe drumul fara prioritate care nu a acordat prioritate autovehicului care se deplasa pe drumul cu prioritate
Consecintele le suporta soferul vinovat=cunostiinta dv
Autoturismul nr 3 se afla in miscare sau era parcat ?
Cum s-au inteles partile sa solutioneze,prin intelegere amiabila ?
Daca partile nu se inteleg amiabil,cunostiinta dv urmeaza sa suporte sanctiunea dispusa de politie amenda,suplimentar sa suporte c/v reparatii la cele 3 autovehicule implicate in eveniment
ynocentta a scris:


Daca partile nu se inteleg amiabil,cunostiinta dv urmeaza sa suporte sanctiunea dispusa de politie amenda,suplimentar sa suporte c/v reparatii la cele 3 autovehicule implicate in eveniment


Intelegerea amiabila poate interveni numai daca au fost maxim 2 autoturisme implicate in accident.

In acest caz, nu se poate merge pe intelegere amiabila deoarece e vorba de 3 autoturisme.
Cum cunostinta avea asigurare, ceilalti isi vor repara masinile pe asigurarea lui, iar el se poate indrepta impotriva celor responsabili de semnalizarea rutiera pt a-si recupera prejudiciul pt ca isi va repara masina pe banii lui.
Banuiesc ca au fost deja la politie pt stabilirea viovatiei celor implicati si sa va dea dovada de reparatie.
E posibil ca prietenului sa ii fie suspendat dreptul de a conduce o luna pt neacordare de prioritate.
Ultima modificare: Joi, 19 Iunie 2014
gi-jane2, moderator
Car3men a scris:




In acest caz, nu se poate merge pe intelegere amiabila deoarece e vorba de 3 autoturisme.


Atentie sporita,deoarece daca analizati temeinic succesiunea de evenimente este vorba despre 2 tamponari succesive
Imi permit sa exprim opinie in acest caz,deoarece personal am fost implicata intr-o situatie identica,mai mult ultimul autovehicul implicat in tamponare a avut si victima soferul
Datorita victimei de la auto nr 3 , personal am apelat serviciul de urgenta,inclusiv agentul constatator dupa analiza succesiunii evenimentelor a concluzionat ca a doua tamponare a fost generata exclusiv datorita coliziunii dintre auto nr 1 si nr 2 ,care datorita impactului,la interval de cateva secunde a tamponat auto nr 3
In final ,s-a incheiat intelegere amiabila distincta intre soferul auto 1 cu ceilalti doi
Ultima modificare: Joi, 19 Iunie 2014
ynocentta, utilizator
Cel de al treilea autoturism era si el in miscare, masina prietenului fiind proiectata in cea de a treia in urma impactului.
La neacordarea de prioritate pt cite luni i se poate suspenda carnetul?Trebuie sa dea apoi un examen pt redobindirea lui?
Ultima modificare: Joi, 19 Iunie 2014
MariaNemteanu, utilizator

Alte discuții în legătură

Accident rutier soldat cu persoane vatamate din celalalt autoturism implicat FlorianTeodor FlorianTeodor Buna ziua, Va rog sa imi spune-ti ce as putea face in cazul in care am fost implicat intr-un accident rutier, iar vina nu imi apartine in totalitate asa cum ... (vezi toată discuția)
Accident rutier si despagubire clauddy23cat clauddy23cat Buna ziua! De curand am facut un accident rutier intr.o intersectie cu 2 drumuri de aceeasi categorie, strazi de cartier, cu o singura banda pe sens, cu 2 ... (vezi toată discuția)
Subiect: accident auto - cine este vinovat? florin1973 florin1973 Am si eu o intrebare in legatura cu un accident...pe 28.01.2010 am fost implicat intr-un accident de circulatie.Ma aflam pe un drum cu o singura banda de ... (vezi toată discuția)